×
SME نیوز

پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران (SME نیوز)


صفحه اصلي
درباره ما
خانه
همه عناوين
اخبار ملي
اخبار استاني
تماس با ما
چند رسانه‌ای
 


نسخه چاپي      ارسال به ديگران

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت تشريح كرد:

موانع پیش روی واحدهای تولیدی مستقر در شهرک‌های صنعتی؛ از تأمین سرمایه در گردش تا مالیات

بسیاری از کشورهای جهان ایجاد شهرک‌های صنعتی را گامی مثبت و مؤثر در راه صنعتی شدن و توسعه اقتصادی کشور خود می‌دانند، زیرا استقرار واحدهای تولیدی در شهرک‌های صنعتی علاوه بر ایجاد زیرساخت‌های مناسب مانند آب، فاضلاب و تأمین انرژی در قالبی ساختار‌ یافته با هزینه اجرایی پایین‌تر، امکان حضور صنایع مرتبط در کنار یکدیگر را نیز میسر می‌کند.

بسیاری از کشورهای جهان ایجاد شهرک‌های صنعتی را گامی مثبت و مؤثر در راه صنعتی شدن و توسعه اقتصادی کشور خود می‌دانند، زیرا استقرار واحدهای تولیدی در شهرک‌های صنعتی علاوه بر ایجاد زیرساخت‌های مناسب مانند آب، فاضلاب و تأمین انرژی در قالبی ساختار‌ یافته با هزینه اجرایی پایین‌تر، امکان حضور صنایع مرتبط در کنار یکدیگر را نیز میسر می‌کند. به عبارت دیگر، استقرار واحدهای تولیدی در شهرک‌های صنعتی از هزینه‌های واسطه‌ای و مبادله‌ای فعالان حوزه صنعت کاسته و قدرت رقابت‌ پذیری آن‌ها را افزایش می‌دهد.

به گزارش روابط عمومي سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران، ایجاد شهرک‌های صنعتی در تثبیت و نگهداشت جمعیت در نواحی مختلف، اشتغال و افزایش درآمد مؤثر است، اما برای استفاده از این ظرفیت ارزشمند باید زیرساخت مورد نیاز آن‌ها مانند آب، برق و ... فراهم شود.

در این ارتباط معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت با اشاره به وضعیت فعلی شهرک‌های صنعتی، می‌گوید بیش از ۴۵۰ شهرک صنعتی و ۴۰۰ ناحیه صنعتی در کشور درحال بهره‌برداری است که حدود ۴۷ هزار واحد تولیدی در این شهرك‌ها و نواحی مستقر هستند و حدود ۳۳ هزار واحد تولیدی نیز زمین دارند و درحال ساخت سوله، نصب ماشین آلات و تجهیزات هستند که این تعداد به ۴۷ هزار واحد تولیدی افزوده خواهد شد.

حدود ۲۱ درصد واحدهای تولیدی راکد هستند
محسن صالحی‌نیا افزود: بر اساس آخرین پایش انجام گرفته، 10 هزار واحد صنعتی ـ حدود ۲۱ درصد ـ راکد بوده و تولید حدود ۲۴ درصد واحدهای تولیدی کمتر از ۵۰ درصد ظرفیت است، ۵۰ درصد واحدهای تولیدی باقی‌مانده نیز با بیش از ۶۰ درصد ظرفیت تولید فعال هستند.

وي با اشاره به وظایف شهرک‌های صنعتی اضافه کرد: شهرک‌های صنعتی موظف هستند زیرساخت‌هایی مانند برق، آب، راه دسترسی، فیبر نوری، مخابرات، تصفیه‌خانه فاضلاب و ... را برای واحدهای تولیدی فراهم کنند که این زیرساخت‌ها بر اساس زمان‌ بندی مشخص، مصارف مورد نیاز و صنایع مورد نظر ایجاد می‌شود.

رئيس هيأت مديره و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ايران تأمین برق مورد نیاز واحدهای تولیدی جدید التأسیس در شهرک‌های صنعتی در تهران را یکی از مشکلات اساسی این واحدها توصیف کرد و ادامه داد: برای حل این مشکل، پروژه‌ای مشارکتی با همکاری برق منطقه‌ای، وزارت نیرو و سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان تعریف شده است و اجرای آن می‌تواند عملکرد و وضعیت شهرک‌های صنعتی و واحدهای تولیدی را متحول کند.

برنامه‌ریزی برای راه اندازی۱۵۰۰ واحد راکد در سال جاری
صالحي‌نيا تصریح کرد: از آن‌جایی که سال جاری به نام "جهش تولید" نامگذاری شده و این موضوع به دلیل اشتغالزایی، ایجاد ارزش افزوده، بهبود تولید و ... در شرایط فعلی کشور یکی از مهمترین موضوعات است، باید دستگاه‌ها تمام تلاش خود را برای اجرای پروژه‌های مربوط به تأمین برق شهرک‌های صنعتی به‌کار برند تا بتوان از سرمایه ‌گذاری‌های انجام شده در این مکان بهره‌برداری مناسبی کرد.

وي تأمین سرمایه در گردش، مشکلات بیمه و مالیات و ... را موانع پیش روی واحدهای تولیدی مستقر در شهرک‌های صنعتی برشمرد و بیان کرد: بر اساس برنامه ‌ریزی‌های انجام شده مقرر است حدود ۱۵۰۰ واحد از ۱۰ هزار واحد راکد در سال جاری راه اندازی شود، اما تحقق این مهم در گرو عارضه یابی در کلینیک صنعت و احصاء مشکلات است که با توجه به تعامل خوب مجلس یازدهم می‌توان به رفع مشکلات امید بست.

تاريخ: 1399/06/11  | ساعت: ٠٨:٢٠ | شناسه: ١١٦٢٤ | تعداد نمايش: 288


خروج
آمار بازدید

  • بازديدکنندگان آنلاين : 14

  • بازديد کنندگان اين صفحه : 404427

  • بازديدکنندگان امروز : 4992

  • کل بازديدکنندگان : 9860948


shoaresal1399-pr.jpg

تماس با ما

آدرس: تهران، خیابان ولی عصر، بالاتر از میدان ونک، خیابان عطار، خیابان نیروی انتظامی، پلاک 10

پست الكترونيك: info@isipo.ir

کد پستی: 1994768351

تلفن: 88770854-021

فکس: 88774035-021

SME نیوز

تمامی حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران می‌باشد