×
SME نیوز

پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران (SME نیوز)


صفحه اصلي
درباره ما
خانه
همه عناوين
اخبار ملي
اخبار استاني
چند رسانه‌ای
تماس با ما
 


نسخه چاپي      ارسال به ديگران

در نشست امضاي تفاهم‌ نامه همکاری بين وزارت نیرو و وزارت صنعت، معدن و تجارت عنوان شد:

فاطمي امين: برنامه ریزی برای تحقق رشد ۱۰ درصدی بخش صنعت و معدن با تأمین برق پایدار/ محرابيان: برنامه‌ ریزی برای ایجاد ۳۵ هزار مگاوات ظرفیت جدید نیروگاهی در کشور

تفاهم‌ نامه همکاری وزارت نیرو و وزارت صنعت، معدن و تجارت در زمینه ایجاد حداقل 10 هزار مگاوات ظرفیت جدید نیروگاهی از طریق احداث نیروگاه جدید و تکمیل سیکل نیروگاه‌های موجود توسط شرکت‌های صنعتی و معدنی با حضور وزرای این دو وزارتخانه امضاء شد.

تفاهم‌ نامه همکاری وزارت نیرو و وزارت صنعت، معدن و تجارت در زمینه ایجاد حداقل 10 هزار مگاوات ظرفیت جدید نیروگاهی از طریق احداث نیروگاه جدید و تکمیل سیکل نیروگاه‌های موجود توسط شرکت‌های صنعتی و معدنی با حضور وزرای این دو وزارتخانه امضاء شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، این تفاهم ‌نامه همکاری با توجه به نیاز، ضرورت و اهمیت تأمین برق مطمئن، مستمر و پایدار بخش صنعت و معدن، روز دوشنبه بین "علی‌ اکبر محرابیان" وزیر نیرو و "سید رضا فاطمی امین" وزیر صنعت، معدن تجارت به امضاء رسید.

در این تفاهم‌ نامه، وزارت صنعت، معدن و تجارت از طریق سرمایه ‌گذاران نسبت به سرمایه‌ گذاری و ایجاد ظرفیت‌های جدید نیروگاهی تا قبل از تابستان 1403 پس از زمان صدور تمامی مجوزها و قراردادهای مورد نیاز اقدام خواهد کرد.

اولویت وزارت صنعت، معدن و تجارت، ایجاد نیروگاه جدید اختصاصی است و سرمایه‌ گذاران مجاز به انتخاب مناسب ‌ترین گزینه سرمایه ‌گذاری هستند.

وزارت نیرو در این تفاهم‌ نامه متعهد شده است حداکثر ظرف مدت دو هفته طرح کلی اتصال به شبکه نیروگاه‌های جدید را به سرمایه‌ گذاران اعلام کند.

در صورت نیاز به تکمیل مطالعه اتصال به شبکه توسط سرمایه ‌گذاران، وزارت نیرو نسبت به بررسی و تأیید مطالعات ظرف مدت دو هفته از زمان دریافت مستندات اقدام می‌کند.

بر اساس این گزارش، تمامی مجوزهای مورد نیاز احداث نیروگاه اعم از محیط زیست، آب، اتصال به شبکه سوخت و ... توسط وزارت نیرو و با همکاری وزارت صنعت، معدن و تجارت و سرمایه‌ گذاران در زمان حداکثر دو ماه اخذ می‌شود.

وزارت نیرو همچنين نسبت به اخذ مصوبه تخصیص سوخت این نیروگاه‌ها مطابق با تعرفه سوخت نیروگاهی از کمیته سوخت وزارت نفت طی مدت یک ماه اقدام می‌کند.

برنامه‌ ریزی برای تحقق رشد ۱۰ درصدی بخش صنعت و معدن با تأمین برق پایدار
وزیر صنعت، معدن و تجارت در نشست امضای تفاهم نامه همكاري احداث ۱۰ هزار مگاوات ظرفیت جدید نیروگاهی توسط بخش صنعت و معدن اظهار داشت: برای رشد بالای ۱۰ درصد در حوزه صنعت و معدن برنامه ریزی کرده‌ایم که یکی از اهرم‌های این سرمایه ‌گذاری، همین تولید پایدار برق است.

سید رضا فاطمی امین افزود: در سال‌های گذشته، سرمایه‌ گذاری‌های قابل توجهی در بخش‌های مختلف توسعه‌ای نداشتیم و حتی در برخی از بخش‌ها، سرمایه ‌گذاری‌ها از میزان استهلاک هم پایین ‌تر بوده است.

وی اضافه كرد: این میزان کم سرمایه ‌گذاری حتی در صنعت برق نیز خود را نشان داد که خاموشی‌های امسال تابستان گواه این موضوع بوده است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت احداث ۱۰ هزار مگاوات ظرفیت جدید نیروگاهی توسط بخش صنعت و معدن و با مشارکت شرکت‌های بزرگ صنعتی و معدنی را نقطه عطفی در صنعت برق دانست و ادامه داد: برای رشد بالای ۱۰ درصد در حوزه صنعت و معدن برنامه ریزی کرده‌ایم که یکی از اهرم‌های این سرمایه ‌گذاری، همین تولید پایدار برق است.

فاطمی امين با بیان این‌که ۳۸ درصد از میزان برق مصرفی کشور متعلق به بخش صنعت می‌باشد، تصریح کرد: با احداث این ۱۰ هزار مگاوات و اضافه شدن آن به شبکه توزیع، بخش صنعت و معدن نیاز خود به برق را تأمین می‌نماید.

وی امضاء و اجرای این تفاهم نامه را در جهت تأمین انرژي و حرکت به سمت ساخت داخل در بخش نیروگاهی، امیدبخش دانست و گفت: احداث این ۱۰ هزار مگاوات ظرفیت نیروگاهی اقدام مؤثری است که به همت شرکت‌های بزرگ معدنی و صنایع معدنی انجام می‌شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت خاطرنشان كرد: این شرکت‌ها هم خودشان را ارتقاء می‌دهند و هم صنعت برق کشور را با رشد قابل توجهی همراه می‌سازند.

برنامه ‌ریزی وزارت نیرو برای ایجاد ۳۵ هزار مگاوات ظرفیت جدید نیروگاهی در کشور
وزیر نیرو نيز در اين نشست اظهار داشت: وزارت نیرو طبق برنامه قصد ایجاد ۳۵ هزار مگاوات ظرفیت جدید نیروگاهی در حوزه‌های مختلف را دارد.

علی اکبر محرابیان با اشاره به ظرفیت‌های عظیم بخش صنعت و معدن در کشور طی سال‌های گذشته افزود: با تلاش گسترده مردم این مرز و بوم، ظرفیت‌های صنعتی و معدنی اعم از مس، آلومینیوم، فولاد و صنایع انرژی ‌بر، رشد بسیار بالایی در کشور داشته است.

وی با اشاره به افتخارات صنعت برق و با بیان این‌که این صنعت در دهه‌های ۶۰ و ۷۰  پیشرفت‌های بسیار بالایی داشته است، اضافه کرد: امروز در صنعت برق خودکفا، صاحب فناوري، سازنده نیروگاه‌های حرارتی و برق ‌آبی و عرضه ‌کننده انواع خدمات برق از جمله خدمات فنی و مهندسی هستیم.

وزیر نیرو ادامه داد: متأسفانه در سال‌های گذشته سرمایه‌ گذاری در بخش نیروگاهی کشور کاهش یافته و نتوانستیم آن‌طور که باید سرمایه ‌گذاری لازم را در بخش احداث نیروگاه‌ها انجام دهیم و این موضوع باعث ۱۴ هزار مگاوات تراز منفی شد.

محرابیان با بیان این‌که نتوانستیم متناسب با رشد تقاضا ظرفیت ‌سازی کنیم، تصریح کرد: ۱۴ هزار مگاوات تقریباً ۲۲ درصد تقاضای برقی است که ما امکان تولید آن را نداریم.

وی با اشاره به برنامه‌ ریزی وزارت نیرو در این زمینه گفت: برنامه ‌ریزی که در وزارت نیرو انجام شده، ایجاد ۳۵ هزار مگاوات ظرفیت جدید نیروگاهی در حوزه‌های مختلف است. ۱۵ هزار مگاوات آن توسط شرکت برق حرارتی و شرکت‌های تابعه به شکل نیروگاه‌های سیکل ترکیبی و بخش بخاری نیروگاه‌ها و ایجاد ۱۰ هزار مگاوات نیروگاه تجدید پذیر نیز از دیگر برنامه‌های این وزارتخانه برای افزایش و توسعه ظرفیت است.

وزیر نیرو با اشاره به پتانسیل‌ نیروگاه‌های تجدید پذیر در کشور افزود: کشور ما پتانسیل بالایی در زمینه نیروگاه‌های تجدید پذیر دارد، به‌طوری که تقریباً ۳۰۰ روز آفتابی در اقصی نقاط کشور داریم که نشان از ظرفیت و پتانسیل بالاست.

محرابیان با بیان این‌که تفاهم ‌نامه امروز تشویق صنایع کشور در راستای احداث و ایجاد نیروگاه‌های اختصاصی برای مصارف خودشان است، تأکید کرد: تفاهم ‌نامه‌ای که امروز امضاء می‌شود، تفاهم‌ نامه‌ اجرای ۱۰ هزار مگاوات نیروگاه توسط صنایع با حمایت وزارت نیرو و صمت است که البته رقم قرارداد‌هایی که تا کنون منعقد شده، بیش از ۱۰ هزار مگاوات است.

وی در پایان خاطرنشان کرد: این فرهنگی که اجازه بدهیم مصرف کنندگان عمده برق کشور خودشان سرمایه‌ گذاری کرده و نیروگاه احداث کنند، اقدام بسیار خوب و میمونی است و این سرمایه‌ گذاری‌ها در آینده نزدیک منافع خوبی برای کشور دارد.

رویکرد ملی و فرابنگاهی شرکت‌های معدنی در احداث ظرفیت‌های جدید نیروگاهی
در ادامه اين نشست، معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: با احداث ۱۰ هزار مگاوات ظرفیت جدید نیروگاهی توسط بخش صنعت و معدن، حدود ۴ تا ۵ هزار مگاوات ظرفیت مازاد خواهیم داشت و این ظرفیت وارد شبکه سراسری توزیع برق خواهد شد.

سید مهدی نیازی افزود: وزارت صنعت، معدن و تجارت بر اساس رویکرد دولت سیزدهم، از ابتدای دولت هم افزایی و تعاملات گسترده‌ای را با وزارتخانه‌های مختلف از جمله نیرو برنامه ‌ریزی کرده است.

وی اضافه كرد: در همین راستا چند برنامه میان وزارتخانه‌های نیرو و صنعت، معدن و تجارت تدوین شد که تفاهم نامه احداث ۱۰ هزار مگاوات ظرفیت جدید نیروگاهی در همین راستا و اولین برنامه است.

معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت همچنین ابراز امیدواری کرد که ظرفیت‌های دو وزارتخانه با تعامل و همکاری طرفین شکوفا و مشکلات فرارو برطرف شود.

نیازی ادامه داد: واحدهای بزرگ معدنی و صنایع معدنی با رویکرد ملی و فرابنگاهی با سیاستگذاری‌های ایمیدرو و تأکیدات وزیر صنعت، معدن و تجارت این پروژه را دنبال می‌کنند.

وی با بیان این‌که واحدهای معدنی و صنایع معدنی منابع مالی لازم را برای ایجاد ظرفیت‌های نیروگاهی جدید فراهم می آورند، تصریح کرد: برای اجرای این تفاهم نامه ۷ میلیارد دلار برآورد هزینه شده است.

معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت همچنين با یادآوری این‌که ۸ هزار مگاوات میزان مصرف برق واحدهای صنعتی است، گفت: بخش صنعت خود 2.5 هزار مگاوات برق تولید می‌کند که با احداث این ۱۰ هزار مگاوات، حدود ۴ تا ۵ هزار مگاوات ظرفیت مازاد خواهیم داشت و این ظرفیت وارد شبکه توزیع برق خواهد شد.

نیازی با بیان این‌که بسته ویژه‌ای را با استفاده از ظرفیت‌های قانونی دو دستگاه طراحی نموده‌ایم، افزود: امیدواریم در بازه زمانی ۲۴ ماهه بتوانیم این طرح‌ها و پروژه‌ها را با تعامل وزارت نیرو عملیاتی نماییم.

وی اضافه كرد: درخصوص حوزه‌های دیگر مانند تسهیل مجوزها و مشوق‌ها هم در تلاشیم تا سرمایه‌ گذاری‌های پایدار در این بخش ایجاد شود که در این برنامه‌ها نگاه ویژه‌ای به ساخت داخل و فعال تر شدن ساخت تجهیزات نیروگاهی داریم.

"صنايع"، مصرف‌ کننده 37 درصد از برق کشور
معاون برق و انرژي وزارت نيرو نيز در بخش ديگر اين نشست از مصرف 37 درصدی برق کل کشور توسط صنايع خبر داد.

همايون حائري گفت: مصرف سالانه انرژی صنایع حدود ۱۰۰ میلیارد کیلووات ساعت است؛ یعنی از مجموع انرژی مصرفی داخل کشور ۳۷ درصد مربوط به صنایع است که نزدیک به ۴۰ میلیارد کیلووات ساعت آن مربوط به مصرف صنایع پررونق فولادی است.

وي افزود: این تفاهم ‌نامه در راستای تأمین برق مطمئن و پایدار در بخش صنعت و معدن کشور تهیه شده و تابستان سال ۱۴۰۳ این میزان ظرفیت نیروگاهی در مدار قرار خواهد گرفت.

معاون برق و انرژي وزارت نيرو اضافه كرد: بسته حمایتی ویژه‌اي نیز در راستاي اجراي اين تفاهم‌ نامه برای سرمایه‌ گذاران تدارک دیده شده که صنایع کشور را از تأمین برق پایدار و مطمئن بهره‌ مند خواهد ساخت، نیازهای توسعه آن‌ها را پاسخ داده و کمکی هم به صنعت برق کشور در بخش تولید خواهد کرد.

حائري با اشاره به اين‌که در حال حاضر توان پیک مصرف غیرهمزمان کل صنایع حدود ۲۲ هزار مگاوات و توان مصرف همزمان آن حدود ۱۷ هزار مگاوات است، ادامه داد: این تفاهم ‌نامه تضمین ‌کننده تولید برق برای صنایع مخصوصاً در دوران پیشرفت صنایع است.

وي تصريح كرد: این همکاری بین دو وزارتخانه می‌تواند نقطه عطفی برای سایر فعالیت‌های مشترک باشد و دستاوردهای اقتصادی قابل توجهی را برای دو وزارتخانه داشته باشد.

معاون برق و انرژي وزارت نيرو با اشاره به اين‌که با فناوري پیشرفته‌ای که در صنعت برق وجود دارد، کارهای مهم دیگری هم می‌توان انجام داد، اظهار داشت: با اين فناوري‌هاي پيشرفته مي‌توان شفت‌ توربین‌های بزرگ و ورقه‌های هسته ژنراتورها و ترانس‌ها را ساخت، چرا که سالانه حدود ۱۰۰ هزار مگاوات آمپر ترانس داخل شبکه نصب می‌شود.

حائري ابراز امیدواری کرد این اتحاد و تفاهم ميان دو وزارتخانه نيرو و صنعت، معدن و تجارت، موجب توسعه اقتصادی بیشتر برای کشور شود.

آيين امضای تفاهم نامه همكاري بين وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت نیرو درخصوص احداث ۱۰ هزار مگاوات ظرفیت جدید نیروگاهی توسط بخش صنعت و معدن با حضور وزرای اين دو وزارتخانه، معاون طرح و برنامه، معاون وزير و رئيس هيأت عامل سازمان توسعه و نوسازي معادن و صنايع معدني ايران، معاون وزير و مديرعامل سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران و مدیران شرکت‌های بزرگ صنعتی و معدنی كشور برگزار شد.

© گزارش تصويري

تاريخ: 1400/07/19  | ساعت: ١٣:٠٠ | شناسه: ١٥٣١٥ | تعداد نمايش: 126


خروج
آمار بازدید

  • بازديدکنندگان آنلاين : 12

  • بازديد کنندگان اين صفحه : 725985

  • بازديدکنندگان امروز : 291

  • کل بازديدکنندگان : 14110954


shoaresal-1400-2-min.jpg

تماس با ما

آدرس: تهران، خیابان ولی عصر، بالاتر از میدان ونک، خیابان عطار، خیابان نیروی انتظامی، پلاک 10

پست الكترونيك: info@isipo.ir

کد پستی: 1994768351

تلفن: 88770854-021

فکس: 88774035-021

SME نیوز

تمامی حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران می‌باشد