اخبار > بازديد سفیر كشور قزاقستان از شهرک صنعتی کاسپین قزوین
 


نسخه چاپي      ارسال به ديگران

بازديد سفیر كشور قزاقستان از شهرک صنعتی کاسپین قزوین

سفير جمهوري قزاقستان به منظور آشنایی با توانمندی‌های صنعتی استان قزوين و زمینه‌سازی برای جلب سرمایه‌گذار خارجی، از شهرک صنعتی کاسپین بازدید کرد.

سفير قزاقستان در ايران به منظور آشنایی با توانمندی‌های صنعتی استان قزوين و زمینه‌سازی برای جلب سرمایه‌گذار خارجی، از شهرک صنعتی کاسپین بازدید کرد.
 
به گزارش روابط عمومي شركت شهرك‌هاي صنعتي قزوين، اسخت اورازبای و هیأت همراه روز سه‌شنبه با حضور در شهرک صنعتی کاسپین، از چند واحد توليدي و نمايشگاه دائمي توانمندي‌هاي صنايع كوچك و متوسط استان قزوين در محل اين شهرك صنعتي بازدید کرد.
 
سفیر قزاقستان در ادامه سفر به استان قزوين، در نشست با تجار و توليد كنندگان عضو اتاق بازرگانی، صنايع، معادن و کشاورزی قزوين حاضر شد و گفت: کشور قزاقستان در آخرین رتبه‌بندی صورت گرفته از سوی بانک جهانی، از بین ۱۹۰ کشور دنیا دارای رتبه ۲۵ است.
 
اسخت اورازبای افزود: بدون تردید، قزوین یکی از شاخص‌ترین و پیشرفته‌ترین استان‌های ایران به لحاظ صنعتی، کشاورزی و حتی گردشگری است و با توجه به وجود ظرفیت‌های قابل توجه آن، ما نیز تمایل داریم تا دامنه همکاری‌های خود را با این منطقه از ایران گسترش دهیم.
 
وی اضافه كرد: قزاقستان پس از کسب استقلال خود و طی سه دهه گذشته هیچ کاری که باعث ناراحتی کشور دوست و همسایه خود، یعنی ایران شود را انجام نداده و در طول سخت‌ترین شرایط تحریمی این کشور از سوی آمریکا نیز همکاری‌های لازم را با کشور شما داشته است.
 
سفیر قزاقستان با اشاره به بازدید خود از استان گلستان ادامه داد: خوشبختانه مسئولان این استان با توجه به نزدیکی آنان به کشور ما از طریق مرز آبی، تمایل فراوانی برای تبادل کالا دارند؛ اما به‌نظر می‌رسد وجود ظرفیت‌های فراوان در استان قزوین، طوری است که می‌شود کارهای زیادی را انجام داد تا جایی که به‌عنوان مثال محصولاتی مانند سیب که طرفداران زیادی را در کشور ما و به‌خصوص روسیه دارد، از این نقطه به کشور ما صادر شود.
 
اورازبای قزاقستان را در بین پنج کشور واقع شده در اوراسیا مجهز و قوی توصیف کرد و گفت: بسیاری از تولیدات کشور ایران و حتی استان قزوین طرفداران زیادی در کشور ما دارد، به‌خصوص آن‌که زمینه مناسب آن‌ها برای صادرات به سایر مناطق جهان از کشور ما نیز فراهم است؛ اما باید بتوانيم زمینه حضور این نوع کالاها را در قزاقستان فراهم کنیم.
 
وي خاطرنشان کرد: طی ۲۷ سالی که از استقلال کشور ما از شوروی سابق می‌گذرد، تا کنون ۳۰۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خارجی در آن صورت گرفته که این میزان ۷۰ درصد از کل سرمایه‌گذاری‌های خارجی بوده که طی این مدت وارد کشورهای آسیای میانه شده است.
 
به گفته سفیر قزاقستان، این مسأله بیان‌گر آن است که با توجه به شرایط و مقررات موجود قزاقستان، این کشور ثبات خوبی برای سرمایه‌گذاران خارجی فراهم کرده تا جایی که قوانین کشور ما ضمانت تمامی سرمایه‌گذاری‌های خارجی را برعهده دارد.
 
اورازبای تصریح کرد: کشور قزاقستان توانسته ضمن جلب اعتماد سرمایه‌گذاران خارجی، رابطه اقتصادی خوبی را با تمامی کشورهای جهان ایجاد کند، تا جایی که بر اساس سیاست‌های کشور ما، در حال حاضر هیچ دشمنی در دنیا نداریم و در این میان ایران به لحاظ نزدیکی با تاریخ و تمدن ما، از جایگاه خوبی برخوردار است که باید از ظرفیت‌های موجود هر دو کشور استفاده‌های بهینه‌ای صورت پذیرد.
 
وي افزود: همکاری‌های مشترک بین قزوین به‌عنوان یکی از استان‌های مهم صنعتی ایران و بندر آکتائو در قزاقستان با توجه به ظرفیت‌های دو طرف باید توسعه پیدا کند.
 
سفیر قزاقستان اضافه كرد: با توجه به پیشنهادات مطرح شده از طرف ایرانی، به نظر ما همه آن‌ها عملی و قابل اجراست که یکی از آن‌ها، ایجاد منطقه هاب، یعنی مرکزی مشترک بین ایران که قزوین باشد و بندر آکتائو در قزاقستان که منطقه آزاد اقتصادی نیز محسوب می‌شود براي تبادل کالا پیشنهاد شده است.
 
به گفته اورازبای، خوشبختانه مسئولان بندر آکتائو در آینده نزدیک به قزوین سفر می‌کنند و سفارت قزاقستان نیز امیدوار است هر دو طرف به نتایج خوب و عملی در این سفر دست یابند که در این صورت دستاوردهای بزرگی برای ایران و قزاقستان در جهت همکاری‌های مشترک اقتصادی خواهد بود.
 
وي ادامه داد: به‌طور کلی قزاقستان برای سرمایه‌گذاری کشور بسیار خوبی است تا جایی که همین مسأله باعث شده تا ۷۰ درصد از سرمایه‌گذاری‌های خارجی سرازیر شده به پنج کشور آسیای میانه وارد آن شود که این بیان‌گر آن است که فضا برای سرمایه‌گذاری‌های خارجی در قزاقستان مهیا شده است.
 
سفیر قزاقستان تأکید کرد: امروز مهمترین اقلامی که ایران می‌تواند نسبت به صادرات آن به قزاقستان داشته باشد، میوه‌جات تازه و خشک، سیمان و برخی ماشین‌آلات صنعتی بوده و در عوض ما نیز زمینه صادرات مواد شیمیایی، فلزات و برخی دیگر از اقلام مورد نیاز کشور شما را داریم.
 
قزوین برای تجار قزاقستانی جذابیت‌های فراوان اقتصادی دارد
رئيس اتاق بازرگانی، صنايع، معادن و کشاورزی قزوين نيز در اين ديدار اظهار داشت: استان قزوین با وجود ظرفیت‌های صنعتی و کشاورزی موجود در آن، برای تجار و صادرکنندگان کشور قزاقستان دارای جذابیت‌های فراوان اقتصادی است.
 
مهدی بخشنده افزود: قزوین به همراه شهرهای تبریز، مشهد، اصفهان و شیراز جزو پنج استان صنعتی کشور محسوب می‌شود و با چهار هزار و ۲۰۰ واحد صنعتي فعال دارای محصولات متنوع تولیدی است.
 
وی به دشت قزوین اشاره و یادآور شد: با وجود آن‌که قزوین کمتر از یک درصد مساحت کشور ایران را دارد، اما این دشت طوری طراحی شده که بتواند ۱۰ درصد از نیاز غذایی کشور را تأمین کند، تا جایی که امروز قزوین در زمینه تولیدات دامی نظیر تخم مرغ و محصولات لبنی جزو استان‌های شاخص کشور محسوب می‌شود.
 
به گفته رئيس اتاق بازرگانی، صنايع، معادن و کشاورزی قزوين، نزدیکی دیدگاه‌های سیاسی قزاقستان با کشور ما، وجود روابط سیاسی مناسب، مرز مشترک این کشور با روسیه و چین، عضویت در سازمان تجارت جهانی، راه داشتن به دریای خزر به همراه وجود ظرفیت‌های بالقوه از علت‌های مهم ایران و استان قزوین برای همکاری و سرمایه‌گذاری‌های بیشتر با کشور قزاقستان است.
 
بخشنده اضافه کرد: ایجاد ارزش افزوده بر روی کالاهای قزاقستان، جذب نیروی کار در دو سطح ساده و نیمه ماهر، تقویت شرکت‌های توزیع و حمل و نقل برای این کشور و همچنین ارتقاء نقش کریدوری و لجستیکی قزاقستان، از جمله مزیت‌های ایران برای کشور قزاقستان محسوب می‌شود.
 
وی بندر آکتائوي قزاقستان را نزدیکترین مکان به مرزهای آبی کشور ما دانست و گفت: قزوین با بنادر انزلی ۲ و نوشهر ۳.۵ ساعت فاصله دارد و به همین لحاظ مي‌تواند کریدور خوبی برای صادرات محصولات برای سایر کشورهای CIS باشد.
 
رئيس اتاق بازرگانی، صنايع، معادن و کشاورزی قزوين وجود صنایع غذایی و تبدیلی بخش کشاورزی، ایجاد نیروگاه‌های سبز و احداث کارخانه تولید مواد شوینده، آرایشی و بهداشتی را نیز از جمله فرصت‌های مناسب سرمایه‌گذاری اين استان در بندر آکتائو عنوان كرد.
 
شايان ذكر است، حضور هیأت‌های تجاری و مقامات کشورهای خارجی در شهرک‌ها و نواحی صنعتی با هدف شناسایی زیرساخت‌ها و توانمندي‌هاي استان‌ها در راستای حمایت و جذب سرمایه‌گذاری، حضور در بازار ایران و مبادلات تجاری براي صادرات کالای ایرانی صورت می‌گيرد.

تاريخ: 1398/11/15  | ساعت: ١٥:٠٠ | شناسه: ٩٢٩٠ | تعداد نمايش: 638

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج