×
SME نیوز

پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران (SME نیوز)


صفحه اصلي
درباره ما
خانه
همه عناوين
اخبار ملي
اخبار استاني
چند رسانه‌ای
تماس با ما
 


نسخه چاپي      ارسال به ديگران

1350 واحد صنعتي دوباره به چرخه تولید باز می‌گردند

گفت‌وگو با محسن صالحي‌نيا

مشکلات تأمین مواد اولیه، رکود بازار و کمبود نقدینگی موجب تعطیلی یا کاهش شدید ظرفیت تولید واحدهای مستقر در شهرک‌ها و نواحی صنعتی شده است. مسئولان از اتخاذ تدابیری برای بازگرداندن واحدهای راکد به چرخه تولید و رصد و پایش واحدهای فعال در کارگروه‌های استانی رفع موانع تولید خبر می‌دهند. با محسن صالحی‌نیا ـ معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ايران ـ در مورد آخرین وضعیت این واحدها گفت‌وگو کرده‌ایم.
 
• چه تعداد شهرک‌ یا ناحیه صنعتی در ایران وجود دارد؟
816 شهرک و ناحیه صنعتی شامل 498 شهرک و 318 ناحیه صنعتی درحال بهره‌برداری داریم.
 
• تفاوت این‌ها با هم در چیست؟
از نظر ماهیت، تفاوت چندانی بین شهرك‌ها با ناحیه‌های صنعتی وجود ندارد، اما معمولاً شهرک‌های صنعتی از ابعاد و وسعت بیشتری نسبت به ناحیه‌های صنعتی برخوردارند. با توجه به استقرار شهرک‌های صنعتی در نقاط مختلف، شهرک‌های بزرگی با 2 هزار هکتار مساحت یا 200 تا 300 هکتار وجود دارد، اما ناحیه صنعتی در ابتدا با وسعتی کمتر از 50 هتکار ایجاد می‌شود و در ادامه با طرح‌های توسعه‌ای گسترش می‌یابد.
 
• چه میزان از ظرفیت این شهرک‌ها و نواحی صنعتی، فعال یا تعطیل است؟
44 هزار و 800 واحد صنعتی در شهرک‌ها و نواحي صنعتي موفق به استقرار و دریافت پروانه بهره‌داری شده‌اند که عمدتاً (تا 97 درصد) آن‌ها واحدهای کوچک، 2 درصد واحدهای متوسط و کمتر از یک درصد واحدهای بزرگ را شامل می‌شود. آخرین بررسی‌ها نشان می‌دهد كه از 45 هزار واحد صنعتی‌، 10 هزار و 300 واحد (22 درصد) راکد است. همچنین تا 22 درصد این واحدها با 30 درصد ظرفیت اسمی، 18 درصد با 30 تا 50 درصد ظرفیت، 15 درصد با 50 تا 70 درصد ظرفیت و بقیه با 70 درصد ظرفیت فعالیت می‌کنند.
 
• چه تعداد واحد جدید در شهرک‌های صنعتی راه‌اندازی شده است؟
37 هزار واحد صنعتی مستقر در شهرک‌های صنعتی، جواز تأسیس و پروانه صنعتی دریافت کرده و درحال طی مراحل ایجاد‌ند. برخی از این واحدها درحال خرید زمین، تسطیح یا ایجاد زیرساخت و برخی دیگر درصدد ساخت سوله، خرید و نصب ماشین‌آلات برای بهره‌برداری هستند. این واحدها نیز به تناوب، وارد چرخه تولید در شهرک‌ها و نواحی صنعتی می‌شوند که با احتساب 45 هزار واحد صنعتی فعال قبلی، تعداد واحدهای فعال در شهرک‌های صنعتی به 82 هزار واحد افزایش خواهد یافت. با وجود این، باید بین واحدهای ایجاد شده و واحدهای درحال ایجاد تفکیک قائل شد.
 
• چه اقدامی برای فعال شدن واحدهای راکد صورت گرفته است؟
از 10 هزار و 300 واحد صنعتی راکد مستقر در شهرک‌های صنعتی تا پایان امسال هزار و 350 واحد دوباره به چرخه تولید باز می‌گردند که از این تعداد 940 واحد صنعتی در 9 ‌ماه امسال عملیاتی شده و امیدواریم تا پایان امسال باقی‌مانده این هزار و 350 واحد صنعتی راکد دوباره به چرخه تولید بازگردند. با وجود این، رصد و پایش واحدها با ظرفیت مناسب کاری همیشگی است که تنها در شرکت شهرک‌های صنعتی استانی صورت نمی‌گیرد و اطلاعات دریافتی در مورد مشکلات این واحدها در مواردی مانند کمبود نقدینگی، قوانین بیمه تأمین اجتماعی و ... به كارگروه‌هاي تسهيل و رفع موانع تولید استان، شهرستان و ... منعکس و رفع می‌شود.
 
• عمده‌ترین مشکل و عامل تعطیلی و کاهش ظرفیت تولید واحدهای مستقر در شهرک‌های صنعتی کدام است؟
در واحدهای تولیدی مستقر در شهرک‌های صنعتی که عوامل تولید فراهم است، یعنی  ماشین‌آلات آماده است و در زنجیره تأمین مواد اولیه و عرضه محصول در بازارهای داخلی و صادراتی مشتری مناسبی وجود دارد، مشکل اصلی تأمین نقدینگی است. این واحدهای تولیدی نیز در 2 بخش قرار می‌گیرند؛ برخی از این واحدها کالای نهایی تولید می‌کنند که در بازار داخلی مصرف یا صادر می‌شود، اما کالاهای خیلی از واحدهای کوچک و متوسط، اقلام کالایی واسطه‌ای و میانی است که به‌عنوان ماده اولیه در زنجیره تأمین واحدهای صنعتی بزرگ مورد استفاده قرار می‌گیرد. 70 درصد این واحدها که در آن مقدمات تولید فراهم است، با مشکل تأمین نقدینگی مناسب مواجه هستند. علت این امر نیز رشد هزینه‌های تولید در 2 سال اخیر و افزایش سطح عمومی قیمت‌هاست.
 
همچنین این واحدها در مقایسه با سال‌های گذشته به نسبت کمتری قادر به استفاده از تسهیلات تأمین سرمایه در گردش تولید بوده‌اند و این مشکلی است که باید با رشد پرداخت تسهیلات بانکی به مرور زمان رفع شود.
 
• روزنامه همشهري، شماره 7854، 21 دي 1398

تاريخ: 1398/10/21  | ساعت: ١٠:٥٧ | شناسه: ٩٠١٣ | تعداد نمايش: 919


خروج
آمار بازدید

  • بازديدکنندگان آنلاين : 10

  • بازديد کنندگان اين صفحه : 725955

  • بازديدکنندگان امروز : 6891

  • کل بازديدکنندگان : 14110453


shoaresal-1400-2-min.jpg

تماس با ما

آدرس: تهران، خیابان ولی عصر، بالاتر از میدان ونک، خیابان عطار، خیابان نیروی انتظامی، پلاک 10

پست الكترونيك: info@isipo.ir

کد پستی: 1994768351

تلفن: 88770854-021

فکس: 88774035-021

SME نیوز

تمامی حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران می‌باشد