×
SME نیوز

پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران (SME نیوز)


صفحه اصلي
درباره ما
خانه
همه عناوين
اخبار ملي
اخبار استاني
چند رسانه‌ای
تماس با ما
 


نسخه چاپي      ارسال به ديگران

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در نشست خبری به مناسبت فرارسيدن روز صنعت و معدن عنوان كرد:

ايجاد ۲۷ هزار شغل جدید با احیاء 1557 واحد توليدي راکد/ رشد ۹ درصدی واحد‌های فعال صنعتی در شهرک‌ها و نواحی صنعتی كشور/ صادرات ۳۷۸ میلیون یورو کالا از شهرک‌های صنعتی در ۳ ماهه امسال

علي رسوليان روز چهارشنبه در نشست خبری با خبرنگاران وسايل ارتباط جمعي كه به مناسبت فرارسيدن روز صنعت و معدن برگزار شد، اظهار داشت: با برنامه‌ریزی انجام شده، امسال نیز بیش از يك هزار و ۶۰۰ واحد صنعتی دیگر در شهرك‌ها و نواحي صنعتي كشور به چرخه فعالیت باز خواهند گشت.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: با احیاء يك هزار و ۵۷۷ واحد صنعتی راکد، ۲۷ هزار شغل جدید در سال گذشته در شهرك‌ها و نواحي صنعتي كشور ایجاد شد.

به گزارش روابط عمومي سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران، علي رسوليان روز چهارشنبه با بيان اين مطلب در نشست خبری با خبرنگاران وسايل ارتباط جمعي كه به مناسبت فرارسيدن روز صنعت و معدن برگزار شد، افزود: با برنامه‌ریزی انجام شده، امسال نیز بیش از يك هزار و ۶۰۰ واحد صنعتی دیگر در شهرك‌ها و نواحي صنعتي كشور به چرخه فعالیت باز خواهند گشت.

وي با تشکر از حمایت‌های رئیس قوه قضائیه و دستگاه‌های مسئول از واحد‌های صنعتی راکد برای بازگشت به چرخه تولید اضافه كرد: در سه ماه نخست امسال هم ۲۳۸ واحد تولیدی دیگر فعال شده و ۳ هزار و ۴۰۰ شغل جدید ایجاد شد.

به گفته رئيس هيأت مديره و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرك‌هاي صنعتي ايران، واحد‌های تعطیل شده با عارضه‌ یابی در کلینیک‌های کسب و کار و به‌کار‌گیری ۵۰۰ مشاور زبده و حرفه‌ای در بخش‌های مختلف به چرخه فعالیت باز گشته‌اند.

رسولیان ادامه داد: بر اساس بررسی‌های انجام شده، 56.9 درصد واحد‌ها به دلیل کمبود نقدینگی، 3.7 درصد واحد‌های صنعتی به دلیل اختلاف شرکاء، 2.6 درصد به دلیل کمبود مواد اولیه، 16.2 درصد به دلیل فقدان بازار و 1.5 درصد به دلیل نیازمندی به ماشین آلات جدید تعطیل شده بودند.

وي همچنين از رشد ۹ درصدی واحد‌های فعال صنعتی در شهرک‌ها و نواحی صنعتی كشور در سال گذشته خبر داد و اعلام كرد: واحد‌های غیرفعال کشور در سال گذشته ۱۳ درصد کاهش یافت.

به گفته معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت، امسال بیش از ۱۰۰ هزار شغل جدید از طریق ایجاد واحد‌های صنعتی جدید، احیاء واحد‌های راکد، افزایش ظرفیت بنگاه‌های موجود و احداث زیرساخت‌های جدید در مجموعه شهرک‌ها و نواحی صنعتی كشور ایجاد خواهد شد.

رسوليان اظهار داشت: با ایجاد يك هزار واحد کارگاهی در کشور يكصد هزار شغل جدید ایجاد می‌شود و در سال گذشته ۱۰ هزار هکتار زمین جدید همراه با آب و برق به شهرک‌های صنعتی کشور ملحق شد.

وي همچنین از ایجاد بانک جامع اطلاعاتی از شرکت‌ها و فعالان اقتصادی مستقر در شهرک‌ها و نواحی صنعتی تا پایان سال خبر داد و افزود: این سامانه ضمن ایجاد ارتباط فعالان اقتصادی مرتبط با یکدیگر، نقش مهمی در تأمین مواد اولیه خواهد داشت؛ ضمن این‌که در سامانه جامع الکترونیکي که به‌زودی رونمایی خواهد شد نيز همه فرآیند‌ها الکترونیکی شده و زمینه حذف بروکراسی ایجاد می‌شود، به‌نحوی که خریداران زمین یک روز پس از واریز وجه زمین، مجوز‌های خود را دریافت می‌کنند.

رئيس هيأت مديره و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرك‌هاي صنعتي ايران از ایجاد شهرک‌های صنعتی بزرگ مقیاس به وسعت ۵ هزار هکتار در سال جاری در استان‌های کشور با مشارکت بخش خصوصی نيز خبر داد و اضافه كرد: هم اکنون دو پیشنهاد دیگر به دولت ارائه داده‌ایم که یکی از آن‌ها مشارکت بخش خصوصی در ایجاد شهرک‌ها و نواحی صنعتی و دومین پیشنهاد، ایجاد شهرک‌های صنفی تخصصی در جوار شهر‌های بزرگ با مشارکت اصناف است.

رسولیان همچنین از خلع ید و ابلاغ قطعی رأی داوری لغو قرارداد ۸۸۹ هکتار از اراضی شهرک‌های صنعتی که مالکان آن‌ها بدون داشتن دلیل موجه از ساخت واحد صنعتی خودداری می‌کردند در سال گذشته خبر داد و بيان كرد: امسال هم ۴۰۰ هکتار دیگر از اراضی شهرک‌های صنعتی لغو قرارداد شده و به تولید کنندگان واقعی واگذار خواهد شد.

وی ادامه داد: البته به کسانی که واحد تولیدی خود را به‌رغم وجود تمایل به‌خاطر مشکلات نساخته‌اند، در قالب سازوكار حل اختلاف، زمان و امکانات می‌دهیم تا بتوانند واحد صنعتی خود را بسازند.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین میزان صادرات واحد‌های صنعتی فعال در شهرک‌ها و نواحی صنعتی كشور را در سه ماه نخست سال ۳۷۸ میلیون یورو اعلام کرد و گفت: رقم صادرات واحد‌های صنعتی در سال گذشته ۲ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار بود.

رسولیان درخصوص امکان استخراج رمز ارز در شهرک‌های صنعتی نیز اظهار داشت: عملیات استخراج رمز ارز و ماینینگ در برخي از این مناطق وجود دارد كه البته این مراکز غیرمجاز پیگیری و رصد شده و به مراجع قانونی معرفی مي‌شوند.

وي همچنین از حمایت سازمان متبوع خود از ایجاد واحد‌های کوچک مقیاس تولید برق برای رفع مشکل کمبود برق در شهرک‌های صنعتی خبر داد و افزود: برای هر مگاوات برق تولیدی در شهرک‌های صنعتی ۱۰۰ مترمربع زمین در اختیار سازندگان نیروگاه‌های کوچک مقیاس قرار می‌دهیم؛ ضمن این‌که تولید برق از طریق نصب پنل‌های خورشیدی در ۵ هزار هکتار از اراضی واحد‌های صنعتی به‌خصوص روی سقف این واحد‌ها در دستور کار است که به دنبال ایجاد مشوق برای واحد‌های صنعتی هستیم.

رئيس هيأت مديره و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرك‌هاي صنعتي ايران از احداث ۱۱ شهرک صنعتی جدید از ابتدای سال گذشته با ۵۸۶ هکتار زمین در کشور نيز خبر داد و اضافه كرد: با هدف حل مشکلات زیرساختی و از جمله آب، برق و تصفیه خانه‌های شهرک‌های صنعتی، ۱۰۰ طرح ویژه به‌عنوان طرح‌های اولویت دار طراحی شده تا با اجرای آن‌ها مشکل زیرساخت‌های شهرک‌های صنعتی حل شود.

به گفته رسولیان، هم اکنون يك هزار و ۱۱ شهرک و ناحیه صنعتی در کشور وجود دارد که 828 مورد آن فعال و درحال بهره برداري است. همچنین در سال گذشته قرارداد واگذاری زمین ۹۳ درصد رشد داشت و میزان واگذاری زمین نیز در این مدت با ۱۰۲ درصد رشد به ۵ هزار و ۱۰۰ هکتار رسید و سرمایه ‌گذاری واحد‌ها نیز رشدی ۲۹ درصدی داشت.

وی تعداد واحد‌های فعال صنعتی در شهرک‌ها و نواحي صنعتي را ۴۸ هزار و ۶۰۵ واحد اعلام کرد و ادامه داد: این واحد‌ها ابتدای سال قبل ۴۷ هزار واحد بود و هم اکنون ۹۸۰ هزار نفر در این شهرک‌ها به‌صورت مستقیم شاغل هستند.

به گفته معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت، از ابتدای سال جاري نیز ۷۹۰ قرارداد جدید برای واگذاری اراضی منعقد شده و ۶۳۳ واحد نیز به بهره برداری رسیده است که در این واحد‌ها که دارای مجوز استخدام ۱۰ هزار نفر بودند، ۱۶ هزار شغل ایجاد شده است.

رسولیان بيان كرد: هم اکنون ۴۲۸ طرح صنعتی با متوسط ۵۰ میلیارد تومان سرمایه‌ گذاری درحال ساخت و ساز در شهرک‌ها و نواحی صنعتی است و جمع سرمایه ‌گذاری این واحد‌ها بالغ بر ۱۲۹ هزار میلیارد تومان است؛ ضمن این‌که ۳ هزار و ۲۱۲ واحد دیگر نیز در مرحله نصب ماشین آلات هستند که به‌زودی به بهره‌ برداری خواهند رسید و ۱۱ هزار و ۶۳۵ طرح دیگر نیز در مرحله نصب سوله هستند.

وي همچنین با اشاره به شعار سال 1400 که از سوی مقام معظم رهبری "تولید؛ پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها" نامگذاری شده است، اظهار داشت: برای توسعه تولید در شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشور چند تصمیم جدی گرفته‌ایم که مهمترین آن‌ها، واگذاری زمین ظرف دو روز کاری پس از صدور مجوز، تخفیف ۳۰ درصدی حق بهره‌ برداری در واگذاري زمین، تهیه نقشه‌های تیپ که پیش‌تر به تصویب نظام مهندسی رسیده است و رساندن فاصله تحویل نقدینگی با اقساط به شش ماه از جمله آن‌هاست.

رئيس هيأت مديره و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرك‌هاي صنعتي ايران تصريح كرد: برای مناطق محروم هم در هزینه زمین ۵۰ درصد تخفیف قائل شده و هم بازپرداخت اقساط را طولانی‌تر كرده‌ايم. برای شرکت‌های دانش بنیان هم ۱۰ درصد تخفیف بیشتر در حق بهره‌ برداری قائل ‌شده‌ایم؛ ضمن این‌که زنان سرپرست خانوار نیز می‌توانند از تقسیط ۴۲ ماهه تسهیلات برخوردار شوند.

رسولیان افزود: همچنین ۲۵ مورد حمایت جدی از بنگاه‌های کوچک و متوسط در دستور کار است که مهمترین آن‌ها در زمینه ورود به بورس یا فرابورس، تبدیل شرکت‌هاي مستعد به دانش بنیان، حمايت از استارتاپ‌ها و حضور واحدهاي صنعتي كوچك و متوسط در نمایشگاه‌های داخلی و خارجی است.

وي در ادامه یادآور شد: ۲۶ درصد واحدهای مستقر در شهرک‌ها و نواحی صنعتی كشور از دسته فلزی، ۲۲ درصد شیمیایی، ۱۷ درصد غذایی و آشامیدنی، ۱۱.۸ درصد کانی غیرفلزی، ۷.۲ درصد سلولزی، ۵.۴ درصد نساجی و ۳.۴ درصد برق و الکترونیک هستند.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین به برنامه ملي احداث شهرك‌هاي مسکوني در جوار شهرک‌های صنعتی نيز اشاره كرد و گفت: امروز در سطح کشور در برخی از واحدهای صنعتی با مشکل کمبود نیرو مواجه هستیم و يكي از پیشنهاداتی كه در این مورد مطرح و برنامه ‌ریزی کرده‌ایم، كمك به تأمين مسكن كارگران در کنار شهرک‌های صنعتی است كه اين طرح در ایوانکی و قزوین اجرا شده و برای اشتهارد و شمس آباد نیز برنامه ‌ریزی‌های لازم صورت گرفته است.

رسولیان در بخش ديگر سخنان خود بيان كرد: برای جذب سرمایه‌ گذاری در شهرك‌ها و نواحي صنعتي، زیرساخت‌های لازم را ایجاد کرده‌ایم و ۱۰ هزار هکتار زمین نیز قرار است به شهرک‌های صنعتی اضافه شود. برای جذب سرمایه ‌گذاری خارجی نیز برنامه‌هایی را اجرایی کرده و ادامه خواهیم داد كه برای مثال وقتی هیأت‌های خارجی را می‌پذیریم و به تورهاي صنعتي و نمايشگاهي یارانه می‌دهیم، یکی از اهداف ما این است که با ظرفیت‌های ما آشنا شده و سرمایه‌ گذاری کنند.

وی خاطرنشان كرد: طرح‌هایی را برای سرمایه‌ گذاران خارجی تهیه کرده و در اختیار آن‌ها قرار می‌دهیم و در مجموع شرایط برای سرمایه ‌گذاری در شهرک‌های صنعتی وجود دارد. به عنوان مثال، منطقه ویژه اقتصادي بانه را با همین هدف ایجاد كرده و به استان‌های مرزی نيز گفته‌ایم که هر استان کشورهای همسایه خود را رصد کرده و برای جذب سرمایه ‌گذاری برنامه ‌ریزی کند.

© گزارش تصويري

تاريخ: 1400/04/09  | ساعت: ١٤:٣٠ | شناسه: ١٤٤٥٨ | تعداد نمايش: 244


خروج
آمار بازدید

  • بازديدکنندگان آنلاين : 9

  • بازديد کنندگان اين صفحه : 161188

  • بازديدکنندگان امروز : 1196

  • کل بازديدکنندگان : 13748878


shoaresal-1400-2-min.jpg

تماس با ما

آدرس: تهران، خیابان ولی عصر، بالاتر از میدان ونک، خیابان عطار، خیابان نیروی انتظامی، پلاک 10

پست الكترونيك: info@isipo.ir

کد پستی: 1994768351

تلفن: 88770854-021

فکس: 88774035-021

SME نیوز

تمامی حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران می‌باشد