×
SME نیوز

پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران (SME نیوز)


صفحه اصلي
درباره ما
خانه
همه عناوين
اخبار ملي
اخبار استاني
چند رسانه‌ای
تماس با ما
 


نسخه چاپي      ارسال به ديگران

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در نشست بررسی مشکلات واحدهای صنعتی شهرستان خمین عنوان كرد:

صادرات صنعتی کشور امسال ۸۰ درصد رشد یافت/ ۱۰ هزار هکتار زمین به وسعت شهرک‌ها و نواحی صنعتی كشور افزوده مي‌شود

علی رسولیان روز سه‌شنبه در نشست بررسی مشکلات واحدهای صنعتی شهرستان خمین گفت: با وجود تمام فشارهای ناشی از تحریم‌های ظالمانه و تهدیدات کرونا، پارسال صنعت کشور هشت درصد رشد داشت که این موفقیت را می‌توان حاصل حمایت از تولید داخل، اقتصاد مقاومتی و رشد صنایع داخلی بیان کرد.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: صادرات صنعتی کشور امسال ۸۰ درصد رشد یافت، درحالی‌ که کرونا در سال گذشته موجب توقف صادرات در کشورهای مختلف شد.

به گزارش روابط عمومي سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران، علی رسولیان روز سه‌شنبه با بيان اين مطلب در نشست بررسی مشکلات واحدهای صنعتی شهرستان خمین افزود: با وجود تمام فشارهای ناشی از تحریم‌های ظالمانه و تهدیدات کرونا، پارسال صنعت کشور هشت درصد رشد داشت که این موفقیت را می‌توان حاصل حمایت از تولید داخل، اقتصاد مقاومتی و رشد صنایع داخلی بیان کرد.

وی شهرک‌های صنعتی را یکی از افتخارات نظام جمهوری اسلامی دانست و اضافه كرد: ایجاد شهرک‌های صنعتی یک اقدام مدبرانه و عقلایی بود که از سال ۱۳۶۲ تا كنون ثمرات بي‌شماري را در فرآيند توسعه صنعتي كشور موجب شد.

رئيس هيأت مديره و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران ادامه داد: از ابتداي انقلاب اسلامی تا كنون بیش از ۸۲۸ شهرک و ناحیه صنعتی، آماده واگذاری به سرمايه گذاران و فعالان اقتصادی براي استقرار واحدهاي توليدي شده است.

رسولیان يادآور شد: بیش از ۴۷ هزار و ۵۰۰ واحد تولیدی نيز در شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشور مستقر هستند و نزدیک به ۹۵۰ هزار نفر به‌صورت مستقیم در این واحدها اشتغال دارند.

وي بيان كرد: نزدیک به ۳۰ میلیارد ریال پارسال در زیرساخت‌های شهرک‌ها و نواحی صنعتی كشور سرمایه گذاری شد.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت هزینه هر مترمربع ایجاد زیرساخت در شهرک‌هاي صنعتی را سه میلیون و ۱۳۰ هزار ریال بیان کرد و گفت: هدف اصلی تأمین زیرساخت‌هاست، چرا که تولید بدون زیرساخت متوقف است و تأمین آب، برق و گاز اولویت شهرک‌های صنعتی است.

رسولیان با اشاره به این‌که مجلس شوراي اسلامي در سال جاری برخلاف محدودیت‌های بودجه، منابع قیر رایگان را تأمین کرده است، اعلام كرد: پنج هزار میلیارد ریال نیز برای تأمین برق شهرک‌های صنعتی مصوب و در تبصره (۱۸) قانون بودجه آورده شده است.

وي اظهار داشت: افزودن ۱۰ هزار هکتار زمین به شهرک‌ها و نواحی صنعتی در سال جاری برنامه‌ریزی شده است و پارسال نيز ۲ هزار هکتار به شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشور افزوده شد.

رئيس هيأت مديره و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران با بیان این‌که حمایت‌ها از صنایع کوچک سه برابر شده است، افزود: حمایت از واحدهای تولیدی را به سمت صادرات محوری و برند محور شدن حرکت خواهیم داد.

رسوليان اضافه كرد: جذب سرمایه خارجی، کنسرسیوم‌های صادراتی، تأمین مالی، دوره‌های آموزشی، ایجاد برند، دفتر خارج از کشور، حضور در نمایشگاه‌های خارجی و صدور ضمانت نامه از جمله این حمایت‌هاست که به پنج برابر نیز افزایش پیدا می‌کند.

وي ادامه داد: قدرت بازاریابی صنایع کوچک کمتر است و اما این واحدها توانمندی حضور در نمایشگاه‌های بین‌المللی را برای پیدا کردن بازار فروش دارند.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به این‌که شهرستان خمین دارای یک شهرک و دو ناحیه صنعتی است اعلام كرد: توسعه و افزایش سطح اراضی و برنامه زمان بندی ایجاد زیرساخت متناسب با نیاز و شمار متقاضیان در شهرک‌ و نواحی صنعتی این شهرستان انجام مي‌شود.

رسوليان گفت: به منظور تخصیص و انتقال آب به شهرک صنعتی خمین آمادگی مشارکت با پتروشیمی این شهرستان و آب منطقه‌ای استان مرکزی وجود دارد.

وي با تأکید بر خریداری و انتقال پساب شهرها برای استفاده در شهرک‌های صنعتی افزود: برای خرید هر لیتر آب در سال جاری، ۱۱ میلیارد و ۷۰۰ میلیون ریال پرداخت شده است.

رئيس هيأت مديره و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران اضافه كرد: مشارکت بخش خصوصی در شهرک‌ها و نواحی صنعتی پیشنهادی است که به دولت بردیم، چرا که باید به سمت شهرک‌های صنعتي خصوصی حرکت کرد.

رسولیان ایجاد شهرک‌های صنفی برای کسب و کارهای کوچک با واگذاری زمین به اصناف را از دیگر برنامه‌های سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی در سال جاری بیان کرد.

وی توضیح داد: بسته تشویقی در سال جاری برای واگذاری زمین به شرکت‌های دانش بنیان در بهترین نقاط شهرک‌های صنعتی با اقساط بلند مدت ارائه شده و ایجاد یک‌ هزار کارگاه توليدي در سراسر کشور با اولویت شرکت‌های دانش بنیان برنامه‌ریزی شده است.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت تأکید کرد: امسال ۴۰۰ هکتار از زمین‌های واگذار شده که واحد تولیدی در آن‌ها ایجاد نشده، پس گرفته می‌شود.

رسولیان ادامه داد: در دستورالعمل امسال آورده شده که تا زمینی به بهره برداری نرسد، اجازه فروش ندارد و فروش زمین حتی با دیوار کشی ممنوع شده است.

وي همچنين از آمادگي سازمان متبوع خود براي ايجاد ناحیه صنعتی صنایع پایین دستی پتروشیمی خمین با همكاري ساير دستگاه‌هاي اجرايي ذيربط خبر داد.

رئيس هيأت مديره و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران تصريح كرد: به منظور جلوگیری از بلاتکلیفی سرمایه گذاران در واگذاری زمین، راه اندازی سامانه الکترونیکی در دستور کار است تا متقاضی زمین بتواند در هر زمان و هر مكان، زمین مورد نظر خود را خریداری کند.

رئیس مجمع نمایندگان استان مرکزی در مجلس شوراي اسلامي نیز در این نشست گفت: افزایش قیمت زمین در شهرک صنعتی خمین که یک شهر نوپا است، توجیه ندارد.

علیرضا نظری افزود: واحد پتروشیمی خمین به‌زودی بهره‌ برداری می‌شود و برای صنایع پایین دستی این واحد زمینی درنظر گرفته نشده است.

وی اضافه كرد: در سال پشتيباني و مانع زدايي از تولید، عدم تعیین قیمت جدید زمین در شهرک‌های صنعتی سبب سرگردانی سرمایه گذاران شده است.

نماینده مردم خمین در مجلس شوراي اسلامي ادامه داد: فرآیند طولانی تصمیم گیری برای صدور مجوز تأمین خوراک واحدهای صنعتی نیاز به بازنگری دارد.

نظری اصلاح ورودی‌ها و جاده شهرک صنعتی خمین را مطالبه واحدهای توليدي مستقر در شهرک صنعتی خمین بیان کرد و اظهار داشت: با راه اندازی پتروشیمی این شهرستان، هر روز تانکرهای سوخت باید به این واحد وارد شوند و سبب ترافیک جاده‌ای می‌شود.

وی با اشاره به واحدهای تولیدی راکد در شهرک صنعتی خمین بيان كرد: از ۲۸۵ زمین واگذار شده فقط ۱۵ واحد فعال شدند و زمین‌های راکد باید تعیین تکلیف شوند. همچنين واگذاری زمین‌ها باید بر اساس انگیزه و توانمندی متقاضیان انجام شود و کسی‌ که توان سرمایه گذاری ندارد، زمین از او گرفته شود.

در ادامه اين نشست، فرماندار شهرستان خمین نیز اظهار داشت: از سال ۱۳۸۵ اقدامات صنعتی مناسبی در این شهرستان انجام شده، اما کافی نیست.

احمد طهرانی افزود: این شهرستان قطب کشاورزی است و کمتر مورد توجه صنعتی قرار گرفته است و دولت "تدبیر و امید" با قرار دادن زادگاه امام راحل در مناطق کم برخوردار و تعریف مشوق‌های مالیاتی، بستر توسعه صنعت را در این شهرستان ایجاد کرد.

وی انتقال و تخصیص آب به واحدهای صنعتی نظیر پتروشیمی، محل دفن پسماندهای صنعتی و تسریع در تکمیل پست ۴۰۰ ولت را مهمترین مطالبات واحدهای صنعتی خمین بیان کرد.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان مرکزی نیز وسعت شهرک صنعتی خمین را ۹۴۲ هکتار بیان کرد و گفت: ۳۱۹ هکتار فاز عملیاتی و ۲۰۶ هکتار زمین صنعتی است.

طیب میرزائی افزود: ۱۶۸ هکتار از این اراضی در شهرک صنعتی خمین واگذار شده و ۳۸ هکتار قابل واگذاری است.

وی اضافه كرد: ۱۱۹ قرارداد منعقد شده و ۶۴ قرارداد در مرحله تخصیص زمین، ۳۰ قرارداد در مرحله دیوار کشی، ۲۵ قرارداد در مرحله نصب سوله و ۹ قرارداد در مرحله نصب ماشین آلات است.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان مرکزی ادامه داد: ۱۱۹ واحد به بهره برداری رسیده و از این شمار ۹۸ واحد فعال و ۲۱ واحد غیرفعال است.

میرزائی تصريح كرد: سه هزار و ۸۳ میلیون ریال سرمایه گذاری در این شهرک صنعتی سبب ايجاد اشتغال براي یک‌ هزار و ۹۰۸ نفر شده است.

معاون وزير و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران در جريان سفر یک روزه به شهرستان خمین، از يك واحد تولیدي چینی در شهرک صنعتی خمین بازدید کرد و در بیت تاریخی امام خمینی(ره) نيز حضور یافت.

استان مرکزی با دو هزار و ۹۰۰ واحد صنعتی به قطب چهارم صنعت کشور شهره است.

© گزارش تصويري

تاريخ: 1400/03/25  | ساعت: ١١:٣٠ | شناسه: ١٤٣٢٦ | تعداد نمايش: 422


خروج
آمار بازدید

  • بازديدکنندگان آنلاين : 7

  • بازديد کنندگان اين صفحه : 161199

  • بازديدکنندگان امروز : 1326

  • کل بازديدکنندگان : 13749008


shoaresal-1400-2-min.jpg

تماس با ما

آدرس: تهران، خیابان ولی عصر، بالاتر از میدان ونک، خیابان عطار، خیابان نیروی انتظامی، پلاک 10

پست الكترونيك: info@isipo.ir

کد پستی: 1994768351

تلفن: 88770854-021

فکس: 88774035-021

SME نیوز

تمامی حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران می‌باشد