×
SME نیوز

پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران (SME نیوز)


صفحه اصلي
درباره ما
خانه
همه عناوين
اخبار ملي
اخبار استاني
چند رسانه‌ای
تماس با ما
 


نسخه چاپي      ارسال به ديگران

در نشست امضای تفاهم نامه همکاری بين سازمان‌هاي منطقه آزاد تجاري صنعتي ماکو و صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران عنوان شد:

رزم حسيني: فرصت‌های بسیاری برای سرمایه گذاری در منطقه آزاد ماکو فراهم است/ رسوليان: مشکلات مالی عمده عامل رکود واحدهای صنعتی است

علیرضا رزم حسینی روز شنبه در نشست امضای تفاهم نامه همکاری مشترک بين سازمان منطقه آزاد تجاري صنعتي ماکو و سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران اظهار داشت: ‌فرصت‌های بسیاری برای سرمایه گذاری در منطقه آزاد ماکو در حوزه‌های مختلف فراهم شده که در صورت تبیین به بخش خصوصی می‌تواند مقصد سرمایه گذاری مطمئن باشد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان این‌که منطقه آزاد ماکو با دارا بودن مرز بازرگان به‌عنوان بزرگترین گذرگاه مرز زمینی کشور نقش مهمی در توسعه تجارت بین‌المللی دارد، گفت: این منطقه مهمترین منطقه تجاری، ترانزیتی،‌ صنعتی و معدنی کشور است.

به گزارش روابط عمومي سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران، علیرضا رزم حسینی روز شنبه با بيان اين مطلب در نشست امضای تفاهم نامه همکاری مشترک بين سازمان منطقه آزاد تجاري صنعتي ماکو و سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران اظهار داشت: ‌فرصت‌های بسیاری برای سرمایه گذاری در منطقه آزاد ماکو در حوزه‌های مختلف فراهم شده که در صورت تبیین به بخش خصوصی می‌تواند مقصد سرمایه گذاری مطمئن باشد.

وی افزود: کمتر منطقه‌ای در کشور همچون منطقه آزاد ماکو با این حجم از ذخائر معدنی موجود است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان این‌که در ۶ ماه گذشته تغییراتی در ریل صادرات و واردات کشور صورت گرفته و محدودیت‌های صادراتی رفع شده است، اضافه کرد: هیچ گونه محدودیتی در صدور مجوز فعالیت‌های صنعتی و معدنی در کشور نداریم.

رزم حسینی همچنین با اشاره به این‌که سال‌های گذشته شرایط سختی برای بخش‌های صنعتی و معدنی ایران بود، ادامه داد: دولت برای تسهیل و مانع زدایی فضاي كسب و كار فعالان حوزه صنعت و تجارت اقدامات خوبی انجام داده است، که امیدواریم با تعامل و همکاری بیشتر تجار و صنعتگران شاهد مشکلات کمتری برای فعالان اقتصادی کشور در این حوزه باشیم.

مشکلات پیله وران منطقه آزاد ماکو رفع شود
نماینده مردم ماکو، شوط، پلدشت و چالدران در مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست گفت:‌ پیله‌ وران و تجار نقش مهمی در حرکت چرخ اقتصادی کشور و کارخانه‌های تولیدی دارند؛ از این رو مسئولان باید حمایت‌های لازم را از آن‌ها داشته باشند و مشکلات این قشر به‌خصوص در منطقه آزاد ماکو رفع شود.

محمد علی‌ پور امضای تفاهم نامه همکاری مشترک سازمان منطقه آزاد ماکو و سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران را بسیار مغتنم شمرد و افزود:‌ بر این اساس ضروری است تا با همکاری تمام دستگاه‌های مسئول شورای ساماندهی، ‌ضمن حل مشکلات مرتبط با این حوزه، از فرصت‌های تجاری پیش رو در مرزهای کشور استفاده بهینه شود.

وی همچنین عدم امکان ورود دستگاه‌ها و ماشین آلات سنگین صنعتی و معدنی مستعمل به منطقه آزاد را از دیگر مشکلات مربوط به فعالان صنعتی و معدنی منطقه برشمرد و خواستار رفع مشکل شد.

مشکلات مالی عمده عامل رکود واحدهای تولیدی و صنعتی است
در ادامه اين نشست، رئيس هيأت مديره و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران با بیان این‌که بیش از 1550 واحد صنعتی راكد در سال گذشته احياء و به چرخه توليد بازگشته‌اند، گفت: بیش از ۵6 درصد مشکلات واحدهای صنعتی غيرفعال کشور به حوزه كمبود نقدينگي و تأمين مالی برمی‌گردد.

علی رسولیان افزود: علاوه بر این، حدود ۱9 درصد مشکلات این واحدها مربوط به فقدان بازار و تهیه مواد اولیه مورد نیاز است و اختلاف شركاء، كمبود ماشين آلات و مشكلات قضايي و زيرساختي نيز از ديگر دلايل توقف توليد برخي از واحدهاي صنعتي به بهره برداري رسيده در شهرك‌هاي صنعتي كشور است.

وی اضافه كرد: با برنامه‌ريزي‌هاي انجام شده در سال جاري یک هزار و ۶۰۰ واحد توليدي راکد در داخل شهرک‌های صنعتی و ۴۰۰ واحد خارج از شهرك‌های صنعتی بازفعال و به چرخه تولید باز خواهند گشت.

معاون وزير صنعت، معدن و تجارت با اشاره به علت توقف توليد و رکود برخی از واحدهای تولیدی در كشور ادامه داد: گاهی اوقات چرخه تولید برخی از واحدهای تولیدی تمام می‌شود و مجبور هستند که چرخه تولید جدیدی را جایگزین آن کنند که متأسفانه بازه زمانی این جایگزینی طولانی شده و ضررهای هنگفتي به چرخه تولید کشوری وارد می‌شود.

رسولیان با اشاره به اين‌كه در سال گذشته بالغ بر 8 هزار طرح صنعتي درحال ساخت و ساز در شهرك‌ها و نواحي صنعتي كشور وجود داشته است، بيان كرد: تقاضای زیادی براي احداث واحدهای جدید صنعتي در سطح کشور داریم و بر همین اساس این سازمان تمام توان خود را برای فراهم سازی بسترها و زیرساخت‌های لازم برای ایجاد و راه اندازي این واحدها متمرکز کرده است.

وي با اشاره به اهمیت گسترش و توسعه واحدهای تولیدی در شهرك‌هاي صنعتي تصريح كرد: استان آذربایجان غربی ظرفیت بالقوه‌ای در زمینه شهرک‌های صنعتی و واحدهاي تولیدی دارد؛ لذا برنامه ریزی‌هايی صورت گرفته است که این شهرک‌های صنعتی و واحدهای تولیدی گسترش و توسعه پیدا کنند.

رئيس هيأت مديره و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران اظهار داشت: هدف اصلي امضاي تفاهم نامه با سازمان منطقه آزاد تجاري صنعتي ماکو نيز توسعه شهرک‌ها و نواحی صنعتی و انتقال اسناد مالکیت اراضي مستقر در منطقه آزاد به واحدهای صنعتی است.

تفویض اختیارات وزارت صنعت، معدن و تجارت گره گشای تولید در منطقه آزاد ماکو است
در ادامه اين نشست، مدیرعامل سازمان منطقه آزاد تجاري صنعتي ماکو گفت: با تفویض اختیارات وزارت صنعت، معدن و تجارت به این سازمان، به‌ویژه در حوزه معدن، رونق لازم در فعالیت‌های معدنی و صنعتی منطقه ایجاد و گره گشایی سریع تری صورت می‌گیرد.

محمد رضا عبدالرحیمی افزود: اگر منطقه آزاد اختیارات کافی را داشته باشد، دیگر ضرورتی به مراجعه به اداره صنعت، معدن و تجارت استان نخواهد بود، چرا که طبق قانون ماده (۶۵) احکام دائمی که اختیارات دستگاه‌ها به سازمان منطقه آزاد تفویض شده است و با واگذاری این اختیارات، موضوعات شورای عالی معادن و استان درخصوص تأمین مواد اولیه و درخواست‌های بخش خصوصی می‌تواند رفع شود.

وی اضافه كرد:‌ واحدهای صنعتی منطقه با چالش‌هایی مواجه هستند که می‌توان به مشکلات تأمین مواد اولیه برخی از واحدهای صنعتی، از جمله کارخانه سیمان و فرسازی اشاره کرد.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد تجاري صنعتي ماکو ادامه داد: به دلیل این مشکلات برخی واحدهای تولیدی از جمله لوازم خانگی در منطقه با ۳۰ درصد ظرفیت فعالیت می‌کنند که می‌توان این رقم را با توجه بیشتر به این بخش، افزایش قابل توجهی داد.

عبدالرحيمي با اشاره به رشد چشمگیر فعالیت‌های واحدهای تولیدی در منطقه آزاد ماکو و به تبع آن اشتغالزایی در اين منطقه اظهار داشت: در منطقه آزاد ماکو تعداد واحدهای فعال صنعتی از ۳۵ واحد به ۱۱۹ واحد و واحدهای معدنی از ۱۱ واحد به ۲۲ واحد افزایش پیدا کرده است.

وي به مزیت‌های سرمایه گذاری در منطقه نیز اشاره و تصريح کرد: منطقه آزاد ماکو مزیت‌های منحصر به فرد در حوزه صنعت و معدن، کشاورزی و حمل و نقل دارد که نیازمند معرفی به سرمایه گذاران است.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد تجاري صنعتي ماکو لجستیک را از دیگر کسب و کارهای مزیت دار و محوری اين منطقه معرفی کرد و يادآور شد: منطقه آزاد ماکو به دلیل قرار گرفتن در شاهراه تبادل ایران و اروپا و ترکیه از گذشته لجستیک را به کسب و کار محوری تبدیل کرده، به‌طوری که هم اکنون ۶۵۰ نمایندگی شرکت حمل و نقل بین‌المللی در منطقه مستقر است و ۲۵ شرکت حمل و نقل بین‌الملی ثبت شده و ۱۹ شرکت حمل و نقل داخلی در این منطقه فعالیت دارند.

عبدالرحيمي به کشاورزی به‌عنوان سومین محور کسب و کار در منطقه اشاره کرد و افزود: ۱۰۰ هزار هکتار اراضی دیمی و آبی در این منطقه موجود است و سرمایه گذاری دولت در سدها، بخش کشاورزی را به کسب و کار مزیت دار تبدیل کرده، به‌طوری که ۲۰ هزار جمعیت فعال در این زمینه فعالیت دارند.

وي اضافه كرد: صنعت نیز از دیگر بخش‌های کسب و کار محوری منطقه است. صنعت منطقه از صنایع ترکیه مزیت می‌گیرد و هم اکنون در واحدهای تولیدی پوشاک ۳۸۰ نفر اشتغال دارند، درحالی که با سرمایه گذاری در صنعت و زنجیره پوشاک در تعامل ارتباط با ترکیه می‌توان پاسخگوی بخش از ۲ میلیارد دلار واردات پوشاک از ترکیه بود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت صبح امروز در دومین روز سفر خود در بدو ورود به منطقه آزاد تجاري صنعتي ماکو از بزرگترین گمرک زمینی کشور در این منطقه بازدید کرد.

منطقه آزاد ماکو بزرگترین منطقه آزاد کشور است و شهرستان‌های ماکو، شوط و پلدشت را شامل می‌شود. این منطقه آزاد به شانگهای ایران مشهور است و سالانه هزاران میلیارد دلار تجارت مرزی در این منطقه صورت می‌گیرد.

بازرگان که مهمترین مرز زمینی کشور است، در این منطقه فعال بوده و علاوه بر آن، مرز صنم بلاغی پلدشت در مرز نخجوان در این منطقه فعالیت دارد.

جمعی از معاونان و مدیران وزارت صنعت، معدن و تجارت، رئيس هيأت مديره و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، استاندار، نمایندگان مجلس شوراي اسلامي و مديران دستگاه‌هاي اجرايي استانی و شهرستانی در این بازدید وزیر صنعت، معدن و تجارت را همراهی نمودند.

© گزارش تصويري

تاريخ: 1400/03/08  | ساعت: ١١:٣٠ | شناسه: ١٤٢١٧ | تعداد نمايش: 361


خروج
آمار بازدید

  • بازديدکنندگان آنلاين : 6

  • بازديد کنندگان اين صفحه : 171762

  • بازديدکنندگان امروز : 407

  • کل بازديدکنندگان : 14111070


shoaresal-1400-2-min.jpg

تماس با ما

آدرس: تهران، خیابان ولی عصر، بالاتر از میدان ونک، خیابان عطار، خیابان نیروی انتظامی، پلاک 10

پست الكترونيك: info@isipo.ir

کد پستی: 1994768351

تلفن: 88770854-021

فکس: 88774035-021

SME نیوز

تمامی حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران می‌باشد