×
SME نیوز

پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران (SME نیوز)


صفحه اصلي
درباره ما
خانه
همه عناوين
اخبار ملي
اخبار استاني
چند رسانه‌ای
تماس با ما
 


نسخه چاپي      ارسال به ديگران

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در مشهد عنوان كرد:

عزم سازمان صنایع کوچک و شهرك‌هاي صنعتي ايران برای ایجاد ۱۰۰ هزار فرصت شغلی/ ابلاغ بسته حمایت از تولید براي تفويض اختيارات كامل به هیأت مدیره‌ شرکت شهرک‌های صنعتی استان‌ها

علی رسولیان گفت: برنامه امسال سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، ایجاد ۱۰۰ هزار فرصت شغلی است که از محل بهره‌ برداری از سه هزار و ۳۰۰ واحد صنعتی ایجاد می‌شود.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: برنامه امسال سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، ایجاد ۱۰۰ هزار فرصت شغلی است که از محل بهره‌ برداری از سه هزار و ۳۰۰ واحد صنعتی ایجاد می‌شود.

به گزارش روابط عمومي سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران، علی رسولیان روز شنبه با بيان اين مطلب در آيين تكريم و معارفه رئيس سازمان صنعت، معدن و تجارت و سرپرست شرکت شهرک‌های صنعتی خراسان رضوی افزود: برنامه‌ریزی دیگر اين سازمان در سال جاری احیاء ۲ هزار واحد صنعتی راکد در داخل و خارج شهرک‌ها و نواحی صنعتی است که در این راستا تفاهم نامه‌ای با بانک‌ها منعقد شده و توسط شورای عالی پول و اعتبار در دست بررسی است تا بتوان واحدهای تملیکی را به دست فعالان اقتصادی واقعی رساند.

وی اضافه کرد: امسال که از سوی رهبر معظم انقلاب مزین به نام "تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها" است،  بسته ۱۲ بندی حمایت از تولید نیز در سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران تهیه و تنظیم شده است که به‌زودی به استان‌ها ابلاغ می‌شود و در آن برای نخستین بار اختیارات کامل به هیأت مدیره‌ شرکت شهرک‌های صنعتی استان‌ها تفویض شده است.

رئيس هيأت مديره و مديرعامل سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران به دیگر بندهای این بسته تشویقی اشاره کرد و ادامه داد: سرمایه گذارانی که طرح تولیدی خود را زودتر از موعد مقرر، که تا ۳۶ ماه افزایش یافته است، به بهره برداری برسانند، مشمول تخفیف ۳۰ درصدی در حقوق بهره برداری از زمین از سوی شرکت شهرک‌های صنعتی خواهند شد. همچنين فاصله بین پرداخت نقدی تا نخستین پرداخت اقساطی حق انتفاع زمین به شرکت شهرک‌های صنعتی برای سرمایه گذار به ۶ ماه افزایش می‌یابد که به‌زودی این مصوبه به استان‌ها ابلاغ می‌شود.

رسوليان اظهار داشت: امسال در توافق با معاون علمی و فناوری رئیس جمهور، بسته تشویقی فوق العاده‌ای برای شرکت‌های دانش بنیان درنظر گرفته شده است که آن معاونت از این محل تسهیلات لازم را در اختیار شرکت‌های دانش بنیان قرار می‌دهد.

وی بیان کرد: در تفاهمی که با رئیس سازمان برنامه و بودجه كشور انجام گرفت، مقرر شد ظرفیت پرداخت تسهیلات بخش صنعت از محل تبصره (۱۸) قانون بودجه افزایش یابد که با پیگیری مدیران عامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان‌ها این مهم محقق خواهد شد.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنين از ارائه ۲ پیشنهاد جدید به دولت خبر داد و افزود: جلب مشارکت بخش خصوصی در ایجاد زیرساخت‌ها در شهرک‌ها و نواحی صنعتی و همچنین ایجاد شهرک‌های صنفی در شهرهای بزرگ پیشنهادهایی است که امیدواریم توسط هیأت دولت به تصویب برسد.

رسولیان اضافه كرد: یکی از برنامه‌های جدی سازمان صنایع کوچک و شهرك‌هاي صنعتي ايران، توسعه کارگاه‌های کوچک تولیدی است که در این راستا پارسال ۸۹ واحد و امسال يك هزار واحد در شهرک‌های صنعتی کشور ایجاد و به ازای هر واحد کارگاهی هفت شغل ثبت می‌شود.

وي توسعه زیرساخت‌های شهرک‌های صنعتی را جزو اولویت‌های سازمان متبوع خود ذکر کرد و ادامه داد: پارسال ۲ هزار هکتار زمین به پهنه شهرک‌های صنعتی کشور اضافه شد که امسال برای افزودن ۱۰ هزار هکتار زمین برنامه‌ریزی شده است، و در صورتی که برای افزودن زمین به شهرک‌های صنعتی نیاز به دریافت تسهیلات از بانک‌ها باشد، این کار توسط سازمان صنایع کوچک و شهرك‌هاي صنعتي انجام خواهد گرفت.

رئيس هيأت مديره و مديرعامل سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران به تشریح عملکرد اين سازمان در سال گذشته نيز پرداخت و يادآور شد: واگذاری بیش از پنج هزار هکتار زمین در قالب ۱۱ هزار و ۶۰۰ قرارداد صنعتی، افزایش ۳۰ درصدی اشتغالزایی در حوزه پروانه‌های بهره برداری مستقر در شهرک‌ها و نواحی صنعتی، احیاء يك هزار و ۵۵۷ واحد صنعتی راکد و ایجاد ۲۷ هزار فرصت شغلی از این محل، رسیدن متوسط واحدهای صنعتی راکد در شهرک‌ها و نواحی صنعتی كشور از ۲۳ درصد سال 1398 به ۱۸.۵ درصد در سال 1399 از جمله مهمترین اقدامات این سازمان در سال گذشته است.

رئیس مجمع نمایندگان استان خراسان رضوی در مجلس شوراي اسلامي نیز در اين مراسم اظهار داشت: با بحران‌های به‌وجود آمده، در حوزه معیشت مردم دچار مشکلاتی هستیم که امیدواریم با تلاش سازمان صنعت، معدن و تجارت و شرکت شهرک‌های صنعتی در مانع زدایی و کمک به رشد تولید، شاهد کاهش این مشکلات باشیم.

احسان ارکانی خاطرنشان كرد: با توجه به شرایط استان خراسان رضوی، خواستار حمایت ویژه و خاص سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران از این استان در جهت رفع مشکلات صنایع هستیم.

در ادامه اين مراسم، رئیس سابق سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوي گفت: استان خراسان رضوی در همه بخش‌های صنعت، معدن و تجارت دارای موقعیتی ویژه است و طی دو سال اخیر بیش از 2800 مصوبه رفع موانع تولید در استان داشته‌ایم که دو سوم آن اجرایی شده و مابقی نیز در دست اقدام است.

محمد رضا مس فروش افزود: در جلسات کلینیک صنعت و کمیته‌های حمایت قضایی از صنعت نیز اقدامات مثبتی صورت گرفته و با حضور رئیس یا معاون دادگستری استان در واحدهای صنعتی، مسائل قضايی به سهولت رفع شد.

وي اضافه كرد: در 7 محور اصلی برنامه‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت با تدبیر استاندار و معاون هماهنگي امور اقتصادی استانداری از برش استانی این برنامه‌ها جلوتر بوده‌ایم.

رئیس سابق سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوي ادامه داد: طی سال‌های 1398 و 1399، با صدور 1019 فقره پروانه بهره‌برداری صنعتی و انجام 122484 میلیارد ریال سرمایه‌گذاری جدید و ایجاد 16716 نفر اشتغال، 100 درصد برنامه عملیاتی اين سازمان محقق شده است.

مس فروش يادآور شد: تکمیل زنجیره تولید استان در طرح جامع فولاد کشور و افزایش ارزش تولیدات استان با راه اندازی واحد کنسانتره 5 میلیون تنی فولاد سنگان با سرمایه‌گذاری 40000 میلیارد ریال، راه اندازی طرح تولید آینه و لمینیت شرکت شیشه فلوت کاویان برای اولین بار در استان، راه اندازی واحد تولید شمش طلاي شرکت آسیا پی جو بینالود در شهرستان بردسکن، صدور مجوز فرآوری عنصر استراتژیک آنتیموان برای اولین بار، صدور پروانه تولید شیشه ادکلن برای اولین بار در کشور توسط شرکت سها زرین جام، راه اندازی اولین خط خشک تولید کنسانتره آهن توسط شرکت پایست معدن سفیر، صدور پروانه تولید شیشه اتومبیل برای اولین بار در استان توسط شرکت الماس نگین بینالود و راه اندازی اولین واحد تولید کننده لوازم خانگی شرق کشور در شهرستان چناران توسط شرکت الماس تابان نمونه از جمله بخش مهمی از اقداماتي است که طی این دو سال در استان به انجام رسیده است.

وی تصريح كرد: رویکرد عمومی، توسعه صنایع به سمت توازن مناطق محروم استان است و جایگاه شهرستان‌ها در پروانه‌ها تغییر و سهم شهرستان‌ها از سرمایه‌گذاری پروانه‌های بهره‌برداری صادره افزایش داشته است، به‌طوري كه طی سال‌های 1392 تا 1399 سهم مشهد از سرمایه‌گذاری پروانه‌های بهره‌برداری صادره از 69 درصد به 19 درصد کاهش و سهم شهرستان‌ها از 31 درصد به 81 درصد افزایش یافته است.

رئیس سابق سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوي اظهار داشت: طی دو سال اخیر با صدور 59 مجوز سرمایه‌گذاری خارجی با سرمایه مصوب خارجی 155694 هزار دلار، رتبه اول سرمایه‌گذاری مصوب خارجی در کشور کسب و بیش از 146000 نفر اشتغال در صنعت، معدن وتجارت استان ایجاد شد.

مس فروش افزود: همچنین 142 واحد راکد صنعتی و 13 معدن راکد در استان راه اندازی شد و با واگذاری پهنه اکتشافی به سازمان صنايع ملی مس ایران به مساحت 10000 کیلومتر مربع در جنوب استان، سرمایه‌گذاری بیش از 2000 میلیارد ریالی براي اکتشافات تکمیلی و عمیق مس انجام شد.

وی اضافه كرد: در حوزه تجارت و اصناف استان نیز صادرات 5809 هزار تن کالاهای غیرنفتی از گمرکات استان به ارزش 2899 میلیون دلار صادر شد و رتبه نخست در ارزش کشفیات کالای قاچاق در کشور، رتبه سوم تعداد بازرسی در کشور و رتبه برتر کشور طی چهار سال اخیر در امر مبارزه با قاچاق کالا در سطح عرضه را کسب نموده‌ایم.

رئیس سابق سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوي ادامه داد: انجام اقدامات اجرایی در حوزه برخورد با لوازم خانگی فاقد کد شناسه، کسب رتبه برتر کشوری در اجرای فاز دوم سامانه جامع انبارها، صدور حدود 1500 مجوز نماد اعتماد و 190 مجوز احداث فروشگاه‌های بزرگ، از دیگر اقدامات مهم انجام شده طی دو سال گذشته در اين استان بوده است.

رئيس جدید سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوي نیز در بخش ديگر اين مراسم ابراز امیدواری كرد با همکاری همه دستگاه‌ها و تشکل‌های مرتبط و با شفافیت و سهولت، امور فعالیت‌های مربوط به ارباب رجوع به نحو احسن به انجام برسد.

جواد خزاعی اظهار داشت: حمايت از توليد پايدار، مشوق‌ها و رفع موانع سرمایه‌گذاری و زیرساختی، سرلوحه کار سازمان صنعت، معدن و تجارت در سال جاری خواهد بود.


در این آيين از خدمات "محمد رضا مس‌ فروش مشهد" رئیس سابق سازمان صنعت، معدن و تجارت و "رضا شجاعی" مدیرعامل سابق شرکت شهرک‌های صنعتی قدردانی و "جواد خزایی" به‌عنوان رئیس جدید سازمان صنعت، معدن و تجارت و "علی بهرامي زاده" به‌عنوان سرپرست شرکت شهرک‌های صنعتی خراسان رضوی معرفی شدند.

© گزارش تصويري

تاريخ: 1400/02/25  | ساعت: ١٧:٠٠ | شناسه: ١٤٠٨٩ | تعداد نمايش: 216


خروج
آمار بازدید

  • بازديدکنندگان آنلاين : 9

  • بازديد کنندگان اين صفحه : 130130

  • بازديدکنندگان امروز : 1542

  • کل بازديدکنندگان : 12416592


shoaresal-1400-2-min.jpg

تماس با ما

آدرس: تهران، خیابان ولی عصر، بالاتر از میدان ونک، خیابان عطار، خیابان نیروی انتظامی، پلاک 10

پست الكترونيك: info@isipo.ir

کد پستی: 1994768351

تلفن: 88770854-021

فکس: 88774035-021

SME نیوز

تمامی حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران می‌باشد