×
SME نیوز

پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران (SME نیوز)


صفحه اصلي
درباره ما
خانه
همه عناوين
اخبار ملي
اخبار استاني
چند رسانه‌ای
تماس با ما
 


نسخه چاپي      ارسال به ديگران

بازديد معاونان وزیر صنعت، معدن و تجارت از سه واحد تولیدی در شهرک‌هاي صنعتی خیام زبرخان و کمال الملک فیروزه

رسوليان: توسعه سرمایه گذاری و اقتصاد صنعتی بدون آب ممکن نیست/ صالحي‌نيا: ایدرو برای مشارکت در مطالعه طرح‌ها و نوسازی صنایع آمادگی دارد

محسن صالحی‌نیا معاون وزير و رئيس هیأت عامل سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران و علی رسولیان معاون وزير و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران با همراهي فرشاد مقيمي مديرعامل گروه صنعتي ايران خودرو از سه واحد قطعه سازی و یک واحد تولید چراغ‌های روشنایی دیدن کردند.

معاونان وزیر صنعت، معدن و تجارت روز شنبه در سفر به استان خراسان رضوي، از سه واحد تولیدی در شهرک‌هاي صنعتی خیام در شهرستان زبرخان و کمال الملک در شهرستان فیروزه بازدید کردند.

به گزارش روابط عمومي سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران، محسن صالحی‌نیا معاون وزير و رئيس هیأت عامل سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران و علی رسولیان معاون وزير و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران با همراهي فرشاد مقيمي مديرعامل گروه صنعتي ايران خودرو از سه واحد قطعه سازی و یک واحد تولید چراغ‌های روشنایی دیدن کردند.

یکی از واحدهای مورد بازدید، قطعه سازی "نفیس پارت" تولید کننده قطعات سیستم تسمه تایم و دینام انواع خودرو و هرزگرد واقع در شهرک صنعتی خیام بود که با اشتغال ۷۸ نفر و ۳۰۰ میلیارد ریال سرمایه گذاری فعالیت دارد.

واحد دوم، قطعه سازی "پولاد پلاستیک" تولید کننده محفظه‌های هوای خودرو و انواع فیلتر واقع در شهرک صنعتی خیام است که برای ۱۳۰ نفر اشتغال ایجاد کرده است.

واحد سوم "رؤیای نور ایرانیان" بود كه با سرمایه گذاری ۴۰۰ میلیارد ریال، به تولید چراغ‌های روشنایی کم مصرف مي‌پردازد و براي ۹۲ نفر در شهرک صنعتی کمال الملک شهرستان فیروزه فرصت شغلي فراهم كرده است.

معاونان وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه در نشست با نمایندگان مردم شهرستان‌های نیشابور، زبرخان و فیروزه در مجلس شورای اسلامی، به بررسي مسائل و مشكلات واحدهاي توليدي و شهرك‌ها و نواحي صنعتي اين مناطق پرداختند و به توافقات مطلوبي برای توسعه زیرساخت‌های صنعتی در اين شهرستان‌ها دست يافتند.

درپی این توافقات مقرر شد، شهرک صنعتی خیام در شهرستان زبرخان با مشارکت برخی مدیران دستگاه‌های اجرایی آن شهرستان به میزان ۴۵ هکتار توسعه یابد و اراضی مورد نیاز برای این موضوع توسط اداره منابع طبیعی تأمین شود.

همچنین مقرر شد طی مشارکت با دستگاه‌های خدماتی شهرستان زیرخان نسبت به تأمین زیرساخت‌های بخش توسعه یافته شهرک صنعتی خیام و اخذ مجوزهای لازم در این خصوص اقدام لازم انجام گیرد.

اداره حفاظت محیط زیست شهرستان زبرخان نیز نسبت به ارزیابی زیست محیطی منطقه مورد نظر اقدام خواهد کرد و در منطقه افزوده شده به شهرک صنعتی خیام، فقط صنایع های تک، دانش بنیان و دارای فناوری پیشرفته مستقر خواهند شد.

با توجه به تقاضای موجود در شهرستان زبرخان همچنين مقرر شد زیرساخت‌های لازم برای ایجاد ناحیه صنعتی اسحاق آباد فراهم و زمین مورد نظر توسط اداره منابع طبیعی تأمین شود تا پس از اخذ مجوزهای لازم نسبت به استقرار صنایع جدید در این ناحیه اقدام شود.

همچنين با توجه به این‌که در سال گذشته طرح توسعه شهرک صنعتی کمال الملک در شهرستان فیروزه به تصویب رسید ولی باز هم تقاضا برای سرمایه گذاری بیشتر وجود دارد، و یکی از مشکلات مربوط به ایجاد شهرک صنعتی جدید در اين شهرستان، تأمین آب از سوی شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی است، مقرر شد فرماندار و نمایندگان مجلس شوراي اسلامي پیگیر رفع این مشکل شوند تا بتوان شهرک صنعتی جدید به مساحت حدود ۱۵۰ هکتار را در این منطقه ایجاد و نیازهای مرتبط با آن را تأمین نمود؛ در غیر این صورت زمین جدید از سوی اداره منابع طبیعی شهرستان برای توسعه شهرک صنعتی کمال الملک اختصاص خواهد یافت.

شهرک صنعتی خیام در شهرستان زبرخان با مساحت ۲۴۶ هکتار و زمين صنعتي به مساحت 168 هکتار در کیلومتر ۲۰ جاده نیشابور ـ مشهد واقع است و داراي ۲۸۷ واحد صنعتی مي‌باشد.

شهرک صنعتی کمال الملک در شهرستان فیروزه نیز ۲۰ هکتار وسعت دارد و هم اکنون هشت واحد صنعتی با سرمایه گذاری بیش از ۹۰ میلیارد ریال و اشتغالزایی برای ۱۲۰ نفر در این شهرک فعال است. اين شهرک صنعتی با گرایش سرمایه گذاران به فناوری‌های نوین، واحدهای تولید لوازم روشنایی، پنل‌های خورشیدی، سنگ‌های تزئینی و کارخانه غلات درحال بهره برداري و توسعه مي‌باشد.

شهرک صنعتی کمال الملک در رده سوم زیست محیطی است که برای رفع مشکلات برق و آب رسانی آن، دو طرح انتقال آب و برق آن طی امسال و سال آینده تعریف شده و ۱.۷ میلیارد تومان برای اجرای آن‌ها برآورد شده است.

صنایع شهرک‌های صنعتی ایران با مشکل آب مواجه‌اند
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت شامگاه شنبه در نشست با فرماندار و نمایندگان مردم شهرستان‌های نیشابور، زبرخان و فیروزه در مجلس شورای اسلامی در محل فرمانداري زبرخان گفت: کمبود آب یکی از مشکلات جدی صنایع در شهرک‌ها و نواحی صنعتی است و توسعه سرمایه گذاری و اقتصاد صنعتی بدون آب ممکن نیست.

علی رسولیان با اشاره به محدودیت شدید بخش صنعت در تأمین آب افزود: کل آب مصرف صنعت در کشور ۱.۸ درصد است که از این میزان ۴۰ درصد متعلق به نیروگاه‌ها و صنایع پتروشیمی است که عدد بسیار ناچیزی است.

وی اضافه كرد: هر مترمکعب آب در صنعت ۳۶ هزار تومان ارزش افزوده دارد و هر مترمکعب در شهرک‌های صنعتی به میزان ۶۰ نفر شغل ایجاد می‌کند، لذا وقتی ضرورت کشور اشتغال و سرمایه گذاری است، باید زیرساخت‌های توسعه اقتصادی فراهم شود. در این راستا به مدیران شهرک‌های صنعتی کشور تکلیف شده است که از کوچکترین ظرفیت تأمین آب بهره برداری کرده و نسبت به خرید آن اقدام کنند.

رئيس هيأت مديره و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران ادامه داد: برای تأمین هر لیتر آب در ثانیه ویژه شهرک‌های صنعتی، ۶ میلیارد ریال هزینه می‌شود که برای کاهش هزینه‌ها، دولت مصوبه‌ای مبنی بر تخفیف ۴۰ درصدی برای تأمین آب شهرک‌های صنعتی صادر کرد.

رسولیان تأمین زیرساخت‌های لازم برای فعالیت بنگاه‌های اقتصادی و واحدهای تولیدی در شهرک‌های صنعتی را از سیاست‌های سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران برشمرد و بيان كرد: هم اینک در تأمین آب، برق و زمین مورد نیاز واحدهای تولیدی در شهرک‌های صنعتی کمبود داریم که علت عمده آن، کمبود منابع است.

وي اظهار امیدواری کرد سهم سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران از بودجه سال ۱۴۰۰ به‌نحوی باشد که بتوان زیرساخت‌هاي مورد نياز شهرک‌ها و نواحي صنعتي را کامل کرد.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: کشور با دو چالش جدی در سال‌های 13۹۸ و 13۹۹ مواجه شد که یکی مربوط به تحریم و تأثیر آن بر واردات مواد اولیه بخش تولید، افزایش قیمت ارز و محدودیت‌های تأمین آن و دیگری شیوع بیماری کرونا بود که تقاضا برای خرید کالا و به تبع آن تولید را در دنیا کاهش داد و این مهم بر اقتصاد کشور اثرات منفی گذاشت.

رسوليان افزود: با وجود تلاش دشمنان برای زمین گیر کردن اقتصاد کشور، دولت با اتخاذ سیاست‌های خود در عرصه تولید، زمینه رشد صنعتی ۶ تا 7 درصدی را در سال 13۹۹ نسبت به سال گذشته رقم زد.

وی اضافه كرد: امسال ۹ هزار قرارداد برای واگذاری زمین در شهرک‌ها و نواحی صنعتی كشور با سرمایه گذاران منعقد شد که نسبت به سال گذشته دو برابر افزایش داشت. همچنین ۲ هزار و ۳۵ واحد صنعتی جدید به بهره برداری رسید که از نظر میزان اشتغالزایی نسبت به سال گذشته ۳۳ درصد رشد داشت.

رئيس هيأت مديره و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران ادامه داد: آمارها گویای ایجاد شرایط مناسب برای فعالیت بنگاه‌های اقتصادی در کشور است که در این راستا متوسط زمان بهره برداری واحدهای صنعتی به‌طور قابل توجهی کاهش یافته است.

رسولیان کاهش بروکراسی و افزایش اختیار دستگاه‌های اجرایی استان‌ها را از سیاست‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت ذکر و بیان کرد: دستورالمعل‌ها برای سال آینده درحال اصلاح است تا در این زمینه حداکثر اختیارات از سطح ملی به استان‌ها تفویض شود.

وي يادآور شد: وزیر صنعت، معدن و تجارت اقدام به تأمین مالی طرح‌های سرمایه گذاری از محل منابع واحدهای بزرگ صنعتی و معدنی در بانک‌ها کرده است که بخشی از آن به شهرک‌های صنعتی اختصاص می‌یابد تا بتوان از این محل واحدهای صنعتی راکد را دوباره به چرخه تولید بازگرداند.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: امسال يك هزار و ۴۴۰ واحد صنعتی راکد در شهرک‌ها و نواحی صنعتی ایران به چرخه تولید بازگشتند که از این تعداد ۱۰۴ واحد مربوط به استان خراسان رضوی است.

رسولیان با تأکید بر بازپس گیری زمین‌های محبوس در شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشور افزود: پس از بازپس گیری، این زمین‌ها به‌ویژه در شهرک‌های صنعتی نزدیک شهرهای بزرگ با قیمت کارشناسی به شرکت‌های دانش بنیان و های تک که برای نخستین بار محصول تولید می‌کنند، اختصاص می‌یابد.

وی اضافه كرد: مسئولان خراسان رضوی در کنار شهرک‌های صنعتی بزرگ و تقاضا محور، اراضی مورد نياز را در اختيار شرکت‌های دانش بنیان قرار دهند، زیرا شرکت‌های دانش بنیان نمی‌توانند از شهرهای بزرگ فاصله زیاد داشته باشند. شركت شهرك‌هاي صنعتي هم در صورت میسر شدن این فضا، برای ايجاد زیرساخت و امکانات لازم، تأمین مالی خواهد نمود.

رئيس هيأت مديره و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران ادامه داد: تغيير اساسنامه این سازمان در هیأت دولت درحال بررسی است تا مشارکت بخش خصوصی را در واگذاری زمین و تغییر کاربری داشته باشیم و بتوان شهرک‌های صنفی را برای اصناف تولیدی ایجاد نمود.

رسولیان در ادامه اين نشست با توسعه شهرک صنعتی خیام و تأمین مالی آن به شرط استقرار شرکت‌های دانش بنیان و های تک موافقت و خاطرنشان کرد: هرجا متقاضی برای سرمایه گذاری باشد، شرکت شهرک‌های صنعتی موظف به تأمین زمین و زیرساخت‌هاست، اما در این زمینه دستگاه‌های اجرایی نيز باید در تأمین منابع ملی و استانی همراهی لازم را داشته باشند.

وي تصريح كرد: شهرستان زبرخان زمینه لازم برای ایجاد یک ناحیه صنعتی دو یا سه هکتاری را دارد که می‌توان در این زمینه ناحیه صنعتی اسحاق آباد را ایجاد کرد.

ایدرو برای مشارکت در مطالعه طرح‌ها و نوسازی صنایع اعلام آمادگی کرد
رئیس هیأت عامل سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران نيز در اين نشست گفت: اين سازمان برای ارائه طرح‌های مطالعه شده یا مشارکت در مطالعه طرح‌ها، همچنین عارضه یابی و نوسازی صنایع مختلف آماده همکاری با بخش خصوصي و همه مجموعه‌های صنعتی است.

محسن صالحی‌نیا افزود: میزان مشارکت ایدرو برای مطالعه طرح‌های اقتصادی در مناطق کم برخوردار ۵۱ درصد و در مناطق برخوردار ۲۰ درصد است که در این خصوص هدف ایدرو انتفاع در طرح‌ها نیست، بلکه توسعه صنعتی است.

وي اضافه كرد: ایدرو ۴۰۰ طرح مطالعه شده با نرخ IRR (نرخ بازده داخلی) بالای ۲۰ درصد  دارد که شامل صنایع تبدیلی و صنایع های تک است، لذا از سرمایه گذاران دعوت می‌شود از این مطالعات بهره گیرند تا ایدرو حمایت لازم را از آنان درخصوص تسهیلات، مذاکره برای خرید دانش فنی و تجهیزات و کمک‌های فنی و اعتباری انجام دهد.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: ایدرو همچنين می‌تواند از نظر اجرایی و عارضه یابی واحدهای تولیدی مثمرثمر باشد تا بتواند واحدهای صنعتی را به سوی نوسازی سوق دهد که به‌عنوان نمونه واحد نیشکر هفت تپه و بسیاری واحدهای بزرگ و متوسط توسط این سازمان نوسازی شده‌اند.

صالحی‌نیا يادآور شد: ایدرو می‌تواند به‌صورت رایگان گروهی را برای عارضه یابی واحدهای صنعتی مستقر در شهرک‌ها و نواحی صنعتی اعزام نمايد تا اقدامات لازم برای نوسازی آن‌ها فراهم شود.

وی تصريح كرد: قابلیت‌ها و ظرفیت‌های اقتصادی شهرستان‌های نیشابور، زبرخان و فیروزه بسیار است و زمینه توسعه فراوان دارد. شهرک صنعتی خیام نیز با توجه به معادن، نیروی انسانی و قابلیت‌های تبدیلی کشاورزی پیرامون خود می‌تواند در توسعه صنایع های تک بسیار اثرگذار باشد.

رئیس هیأت عامل سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران اظهار داشت: پارسال در تبصره (5) ماده (۴۲) لایحه پیشنهادی دولت برای مالیات بر ارزش افزوده، سهمی از این مالیات به شهرک‌ها و نواحی صنعتی اختصاص یافت که در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید، اما وقتی به شورای نگهبان رفت، به دلیل برخی مفاد ديگر به مجلس بازگردانده شد، اما دیگر در دستور کار قرار نگرفت.

صالحي‌نيا تأكيد كرد: برای بررسی مجدد لایحه پیشنهادی دولت به منظور دائمی کردن مالیات بر ارزش افزوده در مجلس باید مراقبت شود که سهم اختصاصی آن به توسعه زیرساخت‌های شهرک‌های صنعتی حذف نشود تا بتوان از این محل برای اصلاح و توسعه زیرساخت‌های این مناطق هزینه کرد.

© گزارش تصويري

تاريخ: 1399/12/23  | ساعت: ٢٢:٠٠ | شناسه: ١٣٦٠١ | تعداد نمايش: 423


خروج
آمار بازدید

  • بازديدکنندگان آنلاين : 8

  • بازديد کنندگان اين صفحه : 138618

  • بازديدکنندگان امروز : 671

  • کل بازديدکنندگان : 12862829


shoaresal-1400-2-min.jpg

تماس با ما

آدرس: تهران، خیابان ولی عصر، بالاتر از میدان ونک، خیابان عطار، خیابان نیروی انتظامی، پلاک 10

پست الكترونيك: info@isipo.ir

کد پستی: 1994768351

تلفن: 88770854-021

فکس: 88774035-021

SME نیوز

تمامی حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران می‌باشد