×
SME نیوز

پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران (SME نیوز)


صفحه اصلي
درباره ما
خانه
همه عناوين
اخبار ملي
اخبار استاني
چند رسانه‌ای
تماس با ما
 


نسخه چاپي      ارسال به ديگران

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در نشست شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان اردبیل بيان كرد:

پروژه انتقال آب خلیج فارس به فلات مركزي اقدام شجاعانه وزیر صنعت، معدن و تجارت است/ به دنبال تفویض اختیارات به استان‌ها با مشورت بخش خصوصی هستیم

علی رسولیان روز دوشنبه با بیان این مطلب در نشست شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان اردبیل اظهار داشت: کشورهای حاشیه خلیج فارس به دنبال افزایش سهم خود از آب این دریا هستند و در همین راستا وزارت صنعت، معدن و تجارت از بنگاه‌های بزرگ صنعتی و معدنی خواست که پروژه انتقال آب را انجام دهند.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت پروژه انتقال آب خلیج فارس به فلات مرکزی و استان‌های شرقی کشور را اقدام شجاعانه‌ای از سوی وزیر صنعت، معدن و تجارت دانست.

به گزارش روابط عمومي سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران، علی رسولیان روز دوشنبه با بیان این مطلب در نشست شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان اردبیل اظهار داشت: کشورهای حاشیه خلیج فارس به دنبال افزایش سهم خود از آب این دریا هستند و در همین راستا وزارت صنعت، معدن و تجارت از بنگاه‌های بزرگ صنعتی و معدنی خواست که پروژه انتقال آب را انجام دهند.

وی با اشاره به این‌که عمده معادن فولادی کشور در کویر مرکزی ایران مستقر هستند، افزود: این واحدها برای تداوم فعالیت‌های خود به آب نیاز دارند و پروژه انتقال آب خلیج فارس برای تأمین زیرساخت آب این بنگاه‌ها حائز اهمیت است.

رئيس هيأت مديره و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران با اشاره به این‌که این پروژه مورد تأیید مقام معظم رهبری نیز می‌باشد، اضافه كرد: انجام این کار جهادی باید مورد تشویق قرار گیرد و همه دستگاه‌های ذیربط باید در تکمیل آن تعامل داشته باشند.

رسولیان همچنین در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به ایده ورود بنگاه‌های اقتصادی به توسعه متوازن و عرصه مسئولیت‌های اجتماعی بیان کرد: طرح این ایده از علیرضا رزم حسینی بوده است و وزارت صنعت، معدن و تجارت احیاء مسئولیت‌های اجتماعی بنگاه‌ها را در قالب مدل توسعه اقتصادی و فرهنگی در دستور کار قرار دارد که در همین راستا تفاهم نامه‌های لازم در اردبیل نیز امضاء شده است.

وی ادامه داد: سه ضلع مهم در اجرای اين مدل توسعه‌ای، دولت، بخش خصوصی و نمایندگان مجلس شورای اسلامی هستند که ائمه جمعه و نمایندگان ولی فقیه در استان‌ها نیز کار نظارت بر اجرای آن را انجام می‌دهند.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: این مدل الگوی توسعه‌ای در استان‌هاي کرمان و خراسان رضوي اجرا شده است که الگوی قلعه ‌گنج كرمان مورد تأیید مقام معظم رهبری نیز قرار گرفته است.

رسولیان رمز موفقیت این طرح را تعامل همه ارکان حکومتی دانست و افزود: در این مدل واحدهای تولیدی نقش خود را در محرومیت ‌زدایی و ایجاد اشتغال، کارآفرینی و توانمند سازی در مناطق محروم ایفا می‌کنند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این‌که به دنبال تفویض اختیارات به استان‌ها با مشورت بخش خصوصی هستیم، بیان کرد: در کنار این کار با مشورت بخش خصوصی برخی از دستورالعمل‌ها را نیز در راستای تسهیل روند تولید و فرآیندها در صورت لزوم اصلاح خواهیم کرد.

رئيس هيأت مديره و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران همچنین با بیان این‌که زیرساخت‌های لازم را در شهرک‌های صنعتی کشور از جمله اردبیل مهیا می‌کنیم، ادامه داد: آزادسازی زمین‌های محبوس در شهرک‌ها و نواحی صنعتی را در دستور کار داریم و زمین‌های آزاد شده باید به شرکت‌های توانمند، دانش بنیان و دانشگاهی داده شوند.

رسولیان همچنین در مورد شهرک صنعتی مشترک با کشور آذربایجان نيز اظهار داشت: در صورت انجام توافقات لازم، کار تأمین زمین و سرمایه‌ گذاری برای زیرساخت‌های آن را انجام خواهیم داد.

وی در پایان تصریح کرد: در صورت کسب مجوزهای لازم و انجام توافقات، ایجاد شهرک‌های صنفی را با مشارکت بخش خصوصی نیز در دستور کار داریم.

به دنبال تمرکز منابع بخش صنعت در بانک‌های حامی تولید هستیم
معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت نيز در اين نشست از رشد ۳۸ درصدی جوازهای تأسیس صادره صنعتی در ۱۰ ماهه امسال خبر داد.

مهدی صادقی نیارکی گفت: در ۱۰ ماهه امسال بیش از ۳۱ هزار فقره جواز تأسیس صنعتی صادر شد؛ این درحالی است که تعداد جوازهای تأسیس صادره در کل ۴۰ ساله اخیر ۷۷ هزار مورد بوده است.

وی همچنین با اشاره به رشد ۸ درصدی صدور پروانه‌های بهره برداری از لحاظ تعدادی افزود: در ۱۰ ماهه امسال ۵ هزار و ۷۰۰ واحد و بنگاه صنعتی به بهره برداری رسیده است که رشد ۸ درصدی را نسبت به مدت مشابه سال قبل شاهد بودیم.

معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت اضافه کرد: در حوزه اشتغال پروانه‌های بهره برداری در ۱۰ ماه امسال نیز رشد بیش از ۲۸ درصدی داشته‌ایم و بالغ بر ۱۷۰ هزار نفر در ۵ هزار و ۷۰۰ واحد صنعتی دارای پروانه بهره برداری، مشغول به کار شده‌اند.

صادقی نیارکی به افزایش ۳۰۰ درصدی سرمایه گذاری صنعتی در ۱۰ ماه امسال اشاره کرد و ادامه داد: در ۱۰ ماهه امسال ۱۷۰ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری در بخش صنعت انجام شده است و فقط ۲۸ طرح صنعتی و بزرگ بالغ بر ۱۳۰ هزار میلیارد تومان سرمایه‌ گذاری داشته‌اند.

وی با اشاره به برش استانی این آمارها درخصوص استان اردبیل نیز بیان کرد: تعداد پروانه‌های بهره‌ برداری صادر شده در این استان سال گذشته ۱۳۲ فقره بوده و در ۱۰ ماه امسال ۲۱۷ واحد، پروانه بهره برداری گرفته‌اند که رشد ۷۰ درصدی را استان اردبیل تجربه کرده است.

معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت با اعلام رشد ۳۷ درصدی اشتغال پروانه‌های بهره برداری اردبیل نیز اظهار داشت: بیش از ۶ هزار و ۶۷۰ نفر در ۱۰ ماهه امسال در این راستا مشغول به کار شده‌اند. همچنین سرمایه ‌گذاری صنعتی نیز ۹۰ درصد رشد داشته است و امسال بیش از یک‌ هزار و ۱۵۰ میلیارد تومان سرمایه ‌گذاری صنعتی را در این استان شاهد بوده‌ایم.

صادقی نیارکی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به هدف گذاری برای احیاء ۱۵۰۰ واحد از ۹ هزار واحد صنعتی راکد و نیمه فعال در شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشور افزود: خوشبختانه بالغ بر یک هزار و ۴۰۰ واحد در استان‌های سراسر کشور به مدار تولید برگشته‌اند که استان اردبیل با احیاء ۵۶ واحد با مجموع اشتغال ۱۲۰۰ نفر نیز در این آمار سهیم بوده است.

وی با اشاره به آغاز نهضت ساخت داخل از سال ۱۳۹۸ اضافه کرد: می‌خواهیم ظرف مدت سه سال، ۱۰ میلیارد دلار از ۲۵ میلیارد دلار واردات مواد اولیه، اجزاء، قطعات و تجهیزات را داخلی سازی کنیم که در ۹ ماهه امسال ۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار از این آمار محقق شده است.

معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت همچنين با بیان این‌که در ۲۰ رشته از ۲۸ رشته فعالیت صنعتی رشد مثبت داشتیم، ادامه داد: صادرات حدود ۲۰ درصد در ۱۰ ماه امسال نسبت به سال قبل رشد داشته است و واردات نیز ۲۰ درصد کاهشی بوده است.

صادقی نیارکی اضافه کرد: در ۱۰ ماه امسال حدود ۳۰ میلیارد دلار واردات انجام شده است که این رقم در ۱۲ ماهه سال گذشته ۴۳ میلیارد دلار بوده است.

وي در بخش دیگری از سخنان خود تأکید کرد: به دنبال تمرکز منابع بخش صنعت در بانک‌هایی هستیم که بیشترین حمایت را از این حوزه دارند.

معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: در این راستا تفاهم ‌نامه‌ای بین ایمیدرو، بانک صنعت و معدن و معاونت طرح و برنامه وزارتخانه برای ترکیب منابع شرکت‌های بزرگ و بانک صنعت و معدن و رسیدن به عدد ۱۲ هزار میلیارد تومانی نزد این بانک منعقد شده است.

صادقی نیارکی همچنین بر استفاده از ظرفیت‌های ماده ۳۰ قانون رفع موانع تولید برای هدایت سرمایه‌های سرگردان به سمت تولید و اشتغال تأکید کرد.

استان اردبیل در صدور پروانه بهره‌ برداری صنعتی رتبه اول کشور شد
در ادامه اين نشست، معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداري اردبیل گفت: طبق اعلام وزارت صنعت، معدن و تجارت، این استان در افزایش صدور پروانه بهره‌ برداری صنعتی نسبت به سال قبل رتبه اول کشوری را کسب کرده است.

ارژنگ عزیزی افزود: استان اردبیل نوپا و جوان است و به لحاظ رشد صنعتی نیاز به حمایت بیشتر مسئولان کشوری دارد.

وی اضافه كرد: سرمایه‌ گذاری شرکت‌های توسعه‌ای وزارت صنعت، معدن و تجارت از جمله ایدرو و ایمیدرو در استان برای رفع محرومیت و ایجاد اشتغال پایدار ضرورت دارد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداري اردبیل ادامه داد: جلسات کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید استان حداقل هفته‌ای یک بار به منظور رفع موانع تولید و کاهش بروکراسی اداری تشکیل می‌شود.

عزيزي بيان كرد: این کارگروه با مسئولیت استاندار و یا معاون هماهنگی امور اقتصادی و با حضور فعالان اقتصادی و مدیران دستگاه‌های اجرایی استان برگزار می‌شود و بیشتر این جلسات هم با بازدید از واحدها و طرح‌های اقتصادی و در محل آن‌ها به منظور به حداقل رساندن بروکراسی اداری ادامه می‌یابد.

وي اظهار داشت: تعامل خوبی بین مسئولان استان و فعالان اقتصادی وجود دارد و حتی موانع و مشکلات خارج از اختیارات استانی نیز با پیگیری و هماهنگی استاندار برای فعالان اقتصادی حل می‌شود.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداري اردبیل با بیان این‌که نتیجه این تعامل و پشتیبانی آغاز پروژهای بسیار بزرگ در استان است، افزود:  طی چند سال گذشته پروژه‌های بزرگی در استان آغاز شده که تعدادی از آن‌ها در سال جاری به بهره‌ برداری رسید و تعدادی دیگر نیز در نیمه اول سال آینده به بهره‌ برداری می‌رسد.


آمادگی مجلس شورای اسلامي برای تصویب قوانین حامی تولید
رئیس مجمع نمایندگان استان اردبیل در مجلس شورای اسلامی نيز در اين نشست از توجه و تأکیدات وزیر صنعت، معدن و تجارت به توسعه صنعتی در استان اردبیل تقدیر کرد.

صدیف بدری اظهار داشت: اقدامات دولت در سه سال اخیر سبب برداشتن گام‌های مثبت در حوزه صنعت این استان شده است.

وی همچنین از حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت در استان اردبیل و بازدید و افتتاح واحدهای تولیدی تقدیر و تشکر کرد.

نماينده مردم اردبيل، نير، نمين و سرعين در مجلس شوراي اسلامي افزود: قرار است در راستای برنامه جهادی گونه وزیر صنعت، معدن و تجارت برای ورود شرکت‌های بزرگ به عرصه مسئولیت‌های اجتماعی، یک شرکت برای انجام این برنامه در اردبیل هم معرفی شود.

بدری با اشاره به موقعیت استراتژیک استان اردبیل اضافه كرد: داشتن مرز مشترک با کشور آذربایجان موقعیت مناسبی را برای توسعه صادرات از طریق این استان فراهم آورده است؛ از اين رو سرمایه گذاری صنعتی در اردبيل بايد افزايش يابد.

وي با اشاره به تلاش‌های صورت گرفته از زمان ورود عليرضا رزم ‌حسینی به وزارت صنعت، معدن و تجارت تصريح كرد: بارقه‌های امید را در این وزارتخانه شاهد هستیم.

عضو كميسيون عمران مجلس شورای اسلامی همچنین بر اعطای مشوق‌های صادراتی و ارائه وام‌ها و تسهیلات برای واحد های خسارت دیده از کرونا تأکید کرد.

بدري ادامه داد: نمایندگان مجلس شورای اسلامی آمادگی دارند که هرجا لازم باشد، قوانین مورد نياز در حمایت از تولید را تصویب نمایند.

وي با تأکید بر این‌که در جنگ اقتصادی قرار داریم، گفت: تولید کنندگان و صنعتگران، سربازان و سرداران این جنگ هستند و اگر یک صنعتگر یک بیکار را نجات دهد، اجرش از جهاد در جبهه نظامی بیشتر است.

باید با قدرت در بازسازی رقابتی قره باغ مشارکت کنیم
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اردبیل نيز در بخش ديگر اين نشست گفت: صادرکنندگان کالا اعتقادی به ارز ۴۲۰۰ تومانی نداشته و آن را برای صنعت و تولید زیان ‌آور می‌دانند.

حسین پیرمؤذن افزود: هرچند حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی احتمال دارد منجر به تورم بشود ولی از طرف دیگر سبب جلوگیری از قاچاق کالا می‌شود.

وی اضافه کرد: صادرکنندگان مدتی با بانک مرکزی درباره پیمان ‌سپاری ارزی درگیر بودند، به‌طوری ‌که بسیاری از کارت‌های بازرگانی تعلیق و بسیاری از سرمایه گذاران هم لطمه دیدند.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اردبیل خواستار حمایت از تولید کنندگان و صادر کنندگان شد و ادامه داد: در حال حاضر تولید کنندگان نیازمند حمایت ویژه در ارتباط با تسهیلات، تأمین مواد اولیه و کمک‌های فنی و اعتباری هستند که نیاز است بیشتر مد نظر قرار گیرد.

پیرمؤذن يادآور شد: برای استان اردبیل اعتبارات کمک‌های فنی و اعتباری تخصیص داده نشده و بودجه‌ای هم از این محل برای واحدهای تولیدی درنظر گرفته نشده که ضروری است نمایندگان مجلس شوراي اسلامي بازنگری لازم را در این باره داشته باشند.

وي مشارکت در بازسازی مناطق آزاد شده قره‌ باغ را مهم‌ترین زمینه همکاری تهران ـ باکو عنوان کرد و اظهار داشت: همه ارکان کشور خواهان حضور ایران در بازسازی قره ‌باغ هستند و ما نباید این فرصت را از دست بدهیم و باید با قدرت در این بازسازی رقابتی مشارکت کنیم.

رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و جمهوری آذربایجان همچنین سرمایه‌ گذاری مشترک را از زمینه‌های دیگر همکاری اقتصادی دو طرف به‌ویژه در بازسازی قره‌ باغ ذکر کرد و افزود: به‌زودی با تشکیل کمیته‌ای، زمینه مشارکت شرکت‌های ایرانی در بازسازی قره باغ فراهم می‌شود.

پيرمؤذن اضافه کرد: استان اردبیل در زمینه کشت فراسرزمینی و تولید محصولات کشاورزی مزیت خوبی دارد و توان این استان در این بخش بالاست و باید شرکت‌های توانمند و صاحب تجربه برای مشارکت در احیاء بخش کشاورزی منطقه قره ‌باغ به‌کار گرفته شوند.

وي فقدان ارتباط بانکی و تبعات ناشی از تحریم را از جمله موانع حضور جدی و مشارکت فعال ایران در بازسازی قره ‌باغ عنوان کرد و ادامه داد: در این زمینه لازم است که بانک مرکزی دو کشور تفاهم ‌نامه‌ای برای تضمین مالی شرکت‌های فعال امضاء کنند.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اردبیل خواستار کاهش تعرفه صادرات ایران به جمهوری آذربایجان از ۳۸ درصد کنونی به چهار درصد در قالب تعرفه ترجیحی شد و خاطرنشان كرد: این اقدام، توان رقابتی تجار و بازرگانان استان اردبیل را افزایش داده و زمینه برای توسعه مناسبات اقتصادی دو طرف را بیش از گذشته فراهم می‌کند.

در این نشست، فعالان اقتصادی به طرح مهمترین مسائل، دغدغه‌ها و مشکلات خود در حوزه‌های تولید، صادرات، بیمه، مالیات، تأمین مواد اولیه و ... پرداختند.

همچنین نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز ديدگاه‌هاي خود را در حوزه‌های مختلف صنعتی، معدنی و توسعه‌ای ارائه دادند و
در پایان از 14 صادر کننده نمونه استان اردبیل با حضور علی رسولیان معاون وزیر و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، مهدی صادقی نیارکی معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت، علي نيكزاد نائب رئيس دوم مجلس شوراي اسلامي، نمایندگان مردم اردبيل در مجلس شورای اسلامی و فعالان اقتصادی تقدیر شد.

© گزارش تصويري

تاريخ: 1399/12/18  | ساعت: ١١:٠٠ | شناسه: ١٣٥٦٥ | تعداد نمايش: 337


خروج
آمار بازدید

  • بازديدکنندگان آنلاين : 5

  • بازديد کنندگان اين صفحه : 138611

  • بازديدکنندگان امروز : 618

  • کل بازديدکنندگان : 12862776


shoaresal-1400-2-min.jpg

تماس با ما

آدرس: تهران، خیابان ولی عصر، بالاتر از میدان ونک، خیابان عطار، خیابان نیروی انتظامی، پلاک 10

پست الكترونيك: info@isipo.ir

کد پستی: 1994768351

تلفن: 88770854-021

فکس: 88774035-021

SME نیوز

تمامی حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران می‌باشد