×
SME نیوز

پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران (SME نیوز)


صفحه اصلي
درباره ما
خانه
همه عناوين
اخبار ملي
اخبار استاني
چند رسانه‌ای
تماس با ما
 


نسخه چاپي      ارسال به ديگران

گزارش کلی از هفتمین سفر استانی رئیس جمهور به استان فارس :

در ادامه برنامه‌های سفر رئیس جمهور به استان فارس، بعدازظهر پنجشنبه 22 مهرماه ، آیت الله رئیسی با جمعی از قهرمانان ورزشی استان فارس دیدار کرد و ضمن گپ‌وگفت صمیمی با این ورزشکاران، قهرمانی آنان در بازی‌های المپیک را تبریک گفت.

گروه استان‌ها ـ آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی صبح امروز میان استقبال مسئولان ارشد استانی وارد شهر شیراز شد و از فرودگاه مستقیم برای انجام برخی از برنامه‌های سفر راهی شهرستان مرودشت شد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از شیراز، آیت‌الله ابراهیم رئیسی صبح پنچشنبه 22 مهر ماه میان استقبال مسئولان ارشد استانی وارد شهر شیراز شد و از فرودگاه مستقیم برای انجام برخی از برنامه‌های سفر راهی شهرستان مرودشت شد.

در ادامه برنامه‌های سفر رئیس جمهور به استان فارس، بعدازظهر امروز آیت الله رئیسی با جمعی از قهرمانان ورزشی استان فارس دیدار کرد و ضمن گپ‌وگفت صمیمی با این ورزشکاران، قهرمانی آنان در بازی‌های المپیک را تبریک گفت.

‌محمدرضا گرایی قهرمان کشتی فرنگی جهان و المپیک و ساره جوانمردی قهرمان تیراندازی پارالمپیک از جمله ورزشکارانی بودند که با آیت‌الله رئیسی دیدار کردند.

رئیس جمهور در این دیدار بر رفع دغدغه شغلی قهرمانان ورزشی تأکید کرد و ‌ اظهار داشت: دولت وظیفه دارد دغدغه‌های ورزشکاران را رفع کند.

آیت‌الله رئیسی با بیان اینکه "از کارهایی که وزارت ورزش باید انجام دهد این است که قهرمانان ما نباید دغدغه شغلی داشته باشند"، تصریح کرد: باید دغدغه شغلی قهرمانان ورزشی برطرف شود.

وی با تأکید به اینکه ورزشکارانی که ‌در قله قهرما‌نی قرار گرفته‌اند نباید دغدغه شغلی داشته باشند، گفت: این ورزشکاران باید با تمرین "درست، خوب و مهارت" به‌دنبال قهرما‌نی باشند و نباید در حوزه اشتغال دغدغه داشته باشند.

رئیس جمهور در بخشی دیگر از سخنان خود خطاب به ورزشکاران گفت:‌ اگر در میدان ورزشی نتوانستید به قهرمانی دست یابید ‌هیچ‌گاه ناامید نشو‌ید و باید استقامت و پایداری کرد چرا که شما اراده کرده‌اید که قهرمان شو‌ید و قطعاً در مرحله بعدی مسابقات به این قهرمانی می‌رسید.

ساره جوانمردی، قهرمان تیراندازی پارالمپیک نیز با قدردانی از رئیس جمهور برای شنیدن مشکلات ورزشکاران گفت: دیدار بسیار خوبی با رئیس جمهور داشتیم و امیدوارم نتایج مثبتی بگیریم.

محمدرضا گرایی، قهرمان کشتی جهان و المپیک نیز گفت: باعث خوشحالی است که رئیس جمهور مسائل ورزشی را پیگیری می‌کند.

تشرف آیت‌الله رئیسی به حرم مطهر شاهچراغ(ع)

آیت‌الله ابراهیم رئیسی در ادامه سفر خود به استان فارس پس از زیارت آرامگاه حافظ، به مرقد مطهر احمدبن موسی شاهچراغ(ع) مشرف شد.

لازم به ذکر است از جمله برنامه‌هایی که در سفر ریاست‌جمهور قرار گرفته است تجلیل از افتخارآفرینان استان فارس در مسابقات جهانی کشتی است که با حضور حجت الاسلام رئیسی برگزار خواهد شد.

حضور رئیس‌جمهور در آرامگاه ‌حافظ شیرازی


رئیس جمهور پس از بازدید‌های سرزده از شهرستان‌های مرودشت و زرقان و قرار گرفتن در جریان مشکلات و خواسته‌های مردم این دو شهرستان، به شیراز بازگشت و با رفتن به آرامگاه لسان‌الغیب، حافظ شیرازی و خواندن فاتحه، یادروز این شاعر گرانقدر را تبریک گفت.

رئیسی پس از زیارت آرامگاه شاعر بزرگ فارسی‌زبان حافظ شیرازی ‌گفت: حافظ، ستاره درخشان غزل و شعر فارسی، و حافظِ هویت ملی و دینی ایرانیان است.

رئیس جمهور گفت: غزلیات حافظ، پیام توحید و خداباوری است و دیوان او که ایرانیان آن را کنار قرآن کریم بر طاقچه‌های خود دارند، پر از حکمت است.

بازدید رئیس‌جمهور از کارخانه کاغذسازی زاگرس زرقان

رئیس جمهور در ادامه سفر به مرودشت، در کارخانه کاغذسازی زاگرس زرقان ‌حضور یافت و ضمن بازدید از بخش‌های مختلف کارخانه درحال ساخت کاغذسازی زاگرس زرقان، ‌مشکلات این کارخانه را بررسی و دستور حل مشکلات را صادر کرد.

آیت‌الله رئیسی در این بازدید با بیان این که تکمیل 13 درصد مراحل ساخت این کارخانه کار دشواری نیست که معطل مانده است افزود: مشکلات این کارخانه که بیشتر تسهیلات است، هرچه زودتر باید برطرف شود.

رئیسی به استاندار فارس تأکید کرد که مراحل بهره‌برداری از کارخانه را پیگیری کند تا با وارد شدن این کارخانه به چرخه تولید، نیاز به واردات کاغذ کاهش یابد.

وی با بیان اینکه "ویژگی این کارخانه این است که با استفاده از ضایعات و کاغذهای باطله می‌تواند بخشی از نیاز کشور را تأمین کند"، گفت: روا نیست که این سرمایه‌گذاری به‌دلیل ناتمام ماندن 13 درصد از کل پروژه، به نتیجه نرسد. جای پرداخت تسهیلات بانکی همین‌جاست که هم اشتغال ایجاد می‌کند و هم با رونق تولید، نیاز کشور رفع می‌شود.

رئیسی گفت: مراکز تولیدی از این دست در اولویت دریافت تسهیلات و منابع مالی هستند، نه افرادی که این منابع را در جای دیگری هزینه می‌کنند.

رئیس جمهور تأکید کرد: درحالی که کشور برای تأمین کاغذ نیاز به واردات دارد، به هیچ وجه قابل قبول نیست یک کارخانه کاغذ‌سازی که بخش قابل‌توجهی از آن احداث شده است، برای تکمیل و بهره‌برداری سال‌ها معطل تسهیلات باشد و بناها و تجهیزات آن بدون استفاده بماند و فرسوده شود.

رئیسی ادامه داد: استاندار کار تکمیل این واحد تولیدی را با جدیت پیگیری کند تا چنانچه مالک کارخانه وعده داده است، هرچه سریع‌تر با راه‌اندازی این کارخانه 600 نفر مشغول کار شوند و با رونق تولید، گامی برای تأمین کاغذ مصرفی در کشور برداشته شود.

‌این کارخانه با 110هزار مترمربع مساحت، یکی از کارخانه‌های برخوردار از تکنولوژی روز دنیاست که 87 درصد پیشرفت فیزیکی دارد. کارخانه کاغذسازی زاگرس با ظرفیت تولید 150هزار تن کاغذ در سال توانایی تأمین 40 درصد کاغذ مورد نیاز کشور را دارد که برای تکمیل ساخت آن 100 میلیارد تومان اعتبار نیاز است. کارخانه کاغذسازی زاگرس فارس با برخورداری از دستگاه‌ها و تجهیزات مدرن، ظرفیت تولید سالانه 125هزار تن را از محل کاغذ‌های بازیافتی دارد.

بازدید رئیس‌جمهور از مجموعه تاریخی تخت‌جمشید

 

بازدید رئیس‌جمهور از مجموعه تاریخی تخت‌جمشید

رئیس جمهور در ادامه سفر به مرودشت و حضور جمع مردم روستای کناره این شهرستان و بازدید از کارخانه آز‌مایش، بلافاصله به مجموعه تاریخی تخت‌جمشید رفت.

آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی رئیس جمهور در ادامه برنامه‌های سفر به استان فارس از مجموعه تاریخی تخت‌جمشید بازدید کرد و در سخنان کوتاهی گفت: بناها و مواریث تاریخی نظیر تخت‌جمشید نشان از هنر والای ایرانیان از سده‌های گذشته دارد که امروز با گذشت قرن‌های متمادی همچنان مایه حیرت و ستایش است.

رئیس جمهور گفت: پیام دیگر بنای تخت‌جمشید خطاب به ستمگران است که ببینند سرنوشت کسانی که به مردم ظلم می‌کنند، چیست.

رئیسی در دیدار از مجموعه تاریخی تخت‌جمشید با جمعی از مردم و بازدیدکنندگان حاضر نیز صمیمانه گفتگو کرد.

رئیسی همچنین با کارشناسان مرمت آثار باستانی در محوطه تاریخی تخت‌جمشید نیز گفتگو و با توضیحات آنها از جزئیات ترمیم بخش‌های مختلف این اثر باستانی ارزشمند، مطلع شد.

بازدید رئیس‌جمهور از کارخانه آزمایش

آیت‌الله رئیسی پس از دیدار با مردم روستای کناره مرودشت، بلافاصله از کارخانه آزمایش مرودشت بازدید کرد و در جریان علت مشکلات این کارخانه قرار گرفت.

این کارخانه در شهرستان مرودشت در 45کیلومتری شیراز قرار دارد. کارخانه آزمایش هم‌اکنون دچار مشکلات مختلف شده و تعطیل است که رئیس جمهور در جریان مسائل این واحد قرار گرفت.

این کارخانه روزگاری یکی از بزرگترین تولیدکنندگان لوازم خانگی کشور بود که در جریان خصوصی‌سازی‌ها، در اوایل دهه 80 به بخش خصوصی واگذار گردید و سوءمدیریت کارخانه و فقدان نظارت‌های کافی دولتی، منجر به تعطیلی این کارخانه شد.

احیای کارخانه صنعتی آزمایش مرودشت، از مطالبات مردم منطقه است. مرودشت در 45کیلومتری شمال شیراز واقع شده است.

چرخ مجموعه کارخانه آزمایش مرودشت فارس به‌عنوان یکی از صنایع قدیمی استان که روزگاری آوازه آن به خارج از مرزها می‌رسید مدت‌هاست از تولید باز ایستاده است.

با آغاز روند خصوصی‌سازی واحدهای صنعتی وابسته به دولت بر اساس اصل 44 قانون اساسی مجموعه کارخانه‌های آزمایش نیز در اوایل دهه 80 به بخش خصوصی واگذار شد که با این واگذاری، توقف چرخ‌های تولید این  واحد صنعتی کلید خورد.

حدود سال 1388 بود که این واحد صنعتی به حالت نیمه‌تعطیل درآمد و چند سال بعد نیز به‌طور کامل تعطیل شد.

این کارخانه در کیلومتر پنج جاده مرودشت ـ تخت‌جمشید در سال 1350 توسط محسن آزمایش در زمینه تولید لوازم خانگی با حدود یک‌هزار و 300 نفر پرسنل در مرودشت و هزار پرسنل در تهران تأسیس شد.
در زمان فعالیت، تولیدات کارخانه مذکور علاوه بر مصرف داخلی به هفت کشور آسیای میانه و افغانستان صادر می‌شد.

به‌گفته فرماندار سابق شهرستان مرودشت، پس از پیروزی انقلاب اسلامی کارخانه‌های صنعتی در اختیار سازمان صنایع ملی ایران قرار گرفت و در سال 1382 با اجرای اصل 44 قانون اساسی به صندوق بازنشستگی کشوری واگذار شد و در سال 1383 در بورس هلدینگ پیام که دارای 17 کارخانه بود با مدیریت حسین داوودیان 51 درصد سهام آن را خریداری کرد و مابقی سهام نیز به سایر شرکا منتقل گردید.

حضور در گلزار شهدای روستای کناره