تاريخچه :
كشور كره جنوبي به عنوان كشوري كه عليرغم مواجهه با جنگ و وضع اقتصادي نامطلوب توانسته در يك بازه زماني كوتاه به رشد اقتصادي چشمگير دست يابد. كسب رتبه برتر در نوآوري و دستيابي به رشد اقتصادي بالا و توجه ويژه به توسعه صنايع كوچك و متوسط در دهه اخير در اين كشور از يك سو و روابط ديرينه آن با جمهوري اسلامي ايران از سوي ديگر سبب شده است به عنوان الگوي جهش اقتصادي انتخاب گردد. بعد از توافق 5+1 و توافق برجام و بعد از سفر رییس جمهور کره جنوبی به ایران اهداف مشخصی در روابط ایران و کره تعیین شد. مهمترین آنها افزایش حجم مبادلات تجاری دو کشور تا سقف 17 میلیارددلار است. در اين راستا سازمان صنايع كوچك و شهركهاي صنعتي ايران به عنوان متولي صنايع كوچك و متوسط كشور تلاش كرد تا بتواند زمينه همكاري دو طرف را به ويژه در حوزه توسعه صنايع كوچك و متوسط گسترش دهد. در اسفندماه سال 1394 تفاهم نامه همكاري في مابين سازمان صنايع كوچك و شهركهاي صنعتي ايران و سازمان صنايع كوچك و متوسط كره جنوبي (SMBA) منعقد گرديد.


بر اساس يكي از بندهاي تفاهم نامه همكاري، برنامه توسعه فناوري صنايع كوچك و متوسط كليد خورد و به دنبال آن دوره تربیت مشاوران توسعه فناوري ايران به مدت یک هفته در فروردین ماه 1395 در تهران و با مربي كره‌اي برگزار گرديد و 50 مشاور توسعه فناوري در سراسر كشور آموزش ديدند. در شهريورماه سال 1395 با حضور معاون محترم وزير و مديرعامل سازمان صنايع كوچك و شهركهاي صنعتي ايران و رئيس سازمان صنايع كوچك و متوسط كره جنوبي مركز مبادله فناوري ايران و كره جنوبي افتتاح گرديد. با آغاز بکار اين مركز، مبادله فناوري و تقويت همكاري هاي صنايع كوچك و متوسط دو كشور از طريق این مرکز انجام خواهد شد.


معرفی :
مرکز مبادله فناوري مشترک ایران و کره نهادی است جهت توسعه همکاری فعالان اقتصادی دو کشور در راستای هم افزایی ناشی از اشتراک فناوری ، نوآوری و سرمایه گذاری های مشترک جهت توسعه اهداف اقتصادی و تجاری فی مابین .

اهداف :
از آنجا که هدف نهایی فعالیت‌های مشترک هم افزا در حوزه اقتصاد ، افزایش رقابت پذیری در بازارهای بین‌المللی، ملی و منطقه ای می باشد ، لذا دسترسی به منابع موثرتر تولید ارزش و همکاری مشترک در استفاده بهینه از سرمایه‌های موجود، امری بدیهی و حیاتی است و از آنجا که فناوري و نوآوری دو عامل حیاتی برای پویایی و توسعه هرچه موثرتر فعالیت‌های اقتصادی و افزایش بهره وری سرمایه گذاری فعالان اقتصادی می باشند، لذا مراکز انتقال فناوري نظیر IKTEC میتوانند به عنوان مراکز همگرا کننده و متمرکز کننده ایده‌های نوین و فناوري‌های مورد نیاز جهت تولید و ارایه خدمات متمایز و رقابت‌پذیر در حوزه‌های سرمایه‌گذاری و توسعه فعالیت‌های اقتصادی بسیار موثر باشند .
لذا اهداف اصلی IKTEC به شرح زیر تعریف میگردد :
•    ایجاد همگرایی و هم افزایی فعالیت‌های اقتصادی مشترک ایران و کره و توسعه سرمایه‌گذاری‌های مشترک
•    توسعه بازارهای ملی و فراملی فعالان اقتصادی دو کشور مبتنی بر فعالیت‌های اقتصادی دارای ارزش افزوده بیشتر ( مبتنی بر فناوری‌های نوین و نوآوری)

فعالیتهای اصلی :
•    شناسايي و مستندسازي نيازهاي فناورانه كه در داخل كشور قابل تأمين نمي باشد و ارسال به طرف كره‌اي و انجام هماهنگي و ارائه حمايتهاي لازم جهت برگزاري جلسات رودرو بين متقاضي و عرضه كننده فناوري و پيگيري تا مبادله كامل فناوري.
•    تجمیع ایده ها و فناوريهای نوین جهت توانمندسازی فعالان اقتصادی در راستای بکارگیری موثرتر سرمایه ها و فعالیتهای تولیدی ، صنعتی و خدماتی
•    معرفی فعالیتهای اقتصادی دارای توجیه برای ترغیب سرمایه گذاران و فعالان اقتصادی ایران جهت ورود به کسب و کارهای پیشرفته و مبتنی بر فناوريهای برتر
•    معرفی فرصتها و مزیتهای دارای توجیه برای ترغیب سرمایه گذاران و فعالان اقتصادی کره جهت سرمایه‌گذاری و فعالیت مشترک با فعالان اقصادی ایرانی ( به دلیل دسترسی به منابع ارزان انرژی  ، مواد اولیه ، نیروی انسانی ، بازار داخلی ایران و بازار منطقه ای غرب آسیا و ... )
•    ارایه مشاوره به طرفین ( ایرانی و کره ای ) در راستای ارتقای فعالیتهای اقتصادی خود مبتنی بر همکاریهای فی مابین
•    ارایه حمایتها و تسهیلات ( توسط هر دو دولت ایران و کره ) جهت ترغیب فعالیتهای مشترک هم افزا

جهت كسب اطلاعات بيشتر و تماس با مركز مبادله فناوري ايران و كره جنوبي به وب سايت http://www.iktec.ir مراجعه فرماييد.
نشاني : تهران، ميدان جهاد، خيابان فلسطين شمالي،‌ پايين تر از زرتشت،‌كوچه شهيد غفاري دانشگاه علمي كاربردي چرم تهران تلفن : 8-‌02188790857