اخبار > بيانيه مديرعامل سازمان صنايع كوچك و شهرك هاي صنعتي ايران به مناسبت فرارسيدن روز بسیج مستضعفان
 


نسخه چاپي      ارسال به ديگران

بيانيه مديرعامل سازمان صنايع كوچك و شهرك هاي صنعتي ايران به مناسبت فرارسيدن روز بسیج مستضعفان

معاون وزير صنعت، معدن و تجارت و مديرعامل سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران به مناسبت فرارسيدن روز بسیج مستضعفان بيانيه‌اي صادر كرد.
 
به گزارش روابط عمومي سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران، متن اين بيانيه به شرح زير است:
 
به دنبال پیروزی انقلاب اسلامی و قطع دست استکبار جهانی و منافع آن‌ها در ایران، حضرت امام خمینی(ره) در پنجم آذر 1358، فرمان تشکیل "بسیج مستضعفان" را صادر کردند و فرمودند: "مملکتی که 20 میلیون جوان دارد، باید بیست میلیون ارتش داشته باشد." هنوز یک سال از صدور فرمان امام نگذشته بود که رژیم بعث عراق با هدف براندازی نظام نوپای اسلامی و با حمایت استکبار جهانی، علیه ایران دست به حمله همه‌جانبه زد. در چنین شرایطی بود که جوانان سلحشور به اشاره امام به‌صورت خودجوش و تحت تشکل‌های بسیجی به جبهه‌ها شتافتند و در طول هشت سال دفاع مقدس، با تقدیم خون خود، نهال نوپای انقلاب اسلامی را آبیاری کرده و حماسه‌ها و رشادت‌های بی‌سابقه‌ای آفریدند. این‌گونه است که "بسیج" در تاریخ انقلاب اسلامی نه به‌عنوان یک نهاد نظامی صرف، بلکه به‌عنوان یک مکتب فرهنگی و ارزشی و کلمه طیبه‌ای که در بین همه اقشار ملت ایران ریشه دوانیده است، مطرح می‌شود.
 
امسال درحالي چهلمين سالگرد بنيان‌گذاري "بسيج مستضعفان" كه حاصل هوشیاری و درایت بی‌نظیر بنيانگذار كبير نظام مقدس جمهوري اسلامي است را گرامي مي‌داريم كه مقام معظم رهبری در بيانيه "گام دوم انقلاب" به تشريح جهادهای بزرگ و افتخارات درخشان و پیشرفت‌های شگفت‌آور ایران اسلامی با اعتقاد به اصل "ما می‌توانیم" و ترسيم جمهوري اسلامي آينده با اتكاء به نیروی انسانی جوان، مستعد و کارآمد و فرصت‌های مادی و معنوي بي‌بديل کشور پرداخته و همگان را به كاربست روحیه انقلابی و عمل جهادی براي ساختن ایران عزیز به‌عنوان الگوی کامل نظام پیشرفته اسلامی توصيه فرمودند.
 
استقلال و اقتدار اقتصادی در سایه حمایت از کار و سرمایه بومی و در نهایت افزایش تولید ملی محقق می‌شود. اقتصادی می‌تواند داعیه اقتدار و بالندگی داشته باشد که با تولید استاندارد و باكيفيت داخلی، به توسعه بازارهاي رقابتي و صادراتي بيانديشد و اقتصاد زمانی به سطح عالیه و آرمانی خود خواهد رسید که به زیرساخت‌های بومی توجه داشته باشد. از اين رو تولید ملی در سایه حاکمیت فرهنگ بسیجی، حمایت از کار و نیروی انساني كشور و جذب سرمایه داخلی به سطح حداکثری و مطلوب خواهد رسید.
 
نهاد بسیج با توجه به عرصه‌های گوناگون فعالیت و گستردگی آن در سراسر کشور و با توجه به برخورداری از حمایت مردمي و امکانات مناسبی که در اختیار دارد، می‌تواند موجب ایجاد و اشاعه فرهنگ اقتصاد مقاومتی و محرك بزرگي در جهت رونق توليد شود. ویژگی‌ها و گستردگی‌های اين نهاد خودجوش به‌عنوان يك پايگاه مردم نهاد و و همگرايي آن با دولت در تعاملات گوناگون و عرصه‌های فعالیت متنوع، می‌تواند منجر به ایجاد شبکه‌های اقتصادی در سطوح مختلف شده و موفقیت‌های قابل توجهی را رقم زند.
 
یکی از وظایف مهم نهادهای واسط اجتماعی، آماده کردن مردم برای پذیرش نقش اقتصادی جدید خود و ورود به عرصه اقتصادی است. در کشور ایران نيز "بسیج" یکی از مهم‌ترین و کارآمدترین نهادهای اجتماعی واسط است که در دوران‌های مختلف انقلاب، کارآیی خود را به اثبات رسانده است. سرمایه‌های انسانی، اجتماعی و معنوی بالای بسیج، از این مجموعه، نهادی پرتوان، بادرایت و تیزهوش ساخته است، به‌طوري كه به‌عنوان یکی از منابع مؤثر در قدرت ملی با بهره‌گیری از هویت و ویژگی‌های خاص خود، توان بازدارندگی در مقابل انواع تهدیدات، از جمله تهدیدهای نرم را داراست. در واقع با نهادينه كردن فرهنگ بسيجي و استفاده از ظرفيت بسيج مي‌توان تهدیدهای نرم اقتصادی را شناسايي نمود و با تكيه بر اقتصاد مقاومتي، رونق توليد و شكوفايي اقتصاد را شاهد بود.
 
روز بسيج بر تمامي خط شكنان ميدان‌هاي جنگ نظامي و اقتصادي، از جمله جهادگران عرصه توليد و اشتغال مبارك باد.
 
محسن صالحي‌نيا
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت
و رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران

تاريخ: 1398/09/02  | ساعت: ٠٩:٠٠ | شناسه: ٨٣٦١ | تعداد نمايش: 347


خروج