اخبار > دانش بنیان شدن ۱۴۴ واحد توليدي در شهرك‌ها و نواحي صنعتي كشور از سال گذشته تا سه ماهه نخست امسال/ شناسايي 482 نیاز فناورانه حوزه صنعت/ هدف گذاری برای ایجاد ۲۶۱ واحد کارگاهی دانش بنیان در ۷ شهرک فناوري/ بسته دانش بنیان وزارت صنعت، معدن و تجارت به‌زودی نهایی و ابلاغ مي‌شود
 


نسخه چاپي      ارسال به ديگران

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در پنجمین نشست شورای راهبری و سیاستگذاری تولید دانش بنیان و پیشرفته عنوان كرد:

دانش بنیان شدن ۱۴۴ واحد توليدي در شهرك‌ها و نواحي صنعتي كشور از سال گذشته تا سه ماهه نخست امسال/ شناسايي 482 نیاز فناورانه حوزه صنعت/ هدف گذاری برای ایجاد ۲۶۱ واحد کارگاهی دانش بنیان در ۷ شهرک فناوري/ بسته دانش بنیان وزارت صنعت، معدن و تجارت به‌زودی نهایی و ابلاغ مي‌شود

علی رسولیان روز يكشنبه در پنجمین نشست شورای راهبری و سیاستگذاری تولید دانش بنیان و پیشرفته كه به‌صورت ارتباط تصويري برخط با مديران عامل شركت شهرك‌هاي صنعتي استان‌ها برگزار شد، اظهار داشت: برای دانش بنیان شدن ۲۸۹ واحد صنعتی مستعد مستقر در شهرك‌ها و نواحي صنعتي در سال‌هاي ۱۴۰۰ و 1401 هدف گذاری شده است که در این راستا با همكاري معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري، تا كنون ۱۴۴ واحد توليدي دانش بنیان شده‌اند.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت از دانش بنیان شدن ۱۴۴ واحد توليدي در شهرك‌ها و نواحي صنعتي كشور از سال ۱۴۰۰ تا سه ماهه نخست امسال خبر داد.

به گزارش روابط عمومی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، علی رسولیان روز يكشنبه با بيان این مطلب در پنجمین نشست شورای راهبری و سیاستگذاری تولید دانش بنیان و پیشرفته كه به‌صورت ارتباط تصويري برخط با مديران عامل شركت شهرك‌هاي صنعتي استان‌ها برگزار شد، اظهار داشت: برای دانش بنیان شدن ۲۸۹ واحد صنعتی مستعد مستقر در شهرك‌ها و نواحي صنعتي در سال‌هاي ۱۴۰۰ و 1401 هدف گذاری شده است که در این راستا با همكاري معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري، تا كنون ۱۴۴ واحد توليدي دانش بنیان شده‌اند.

وي افزود: برنامه سال 1400، دانش بنیان شدن ۱۳۹ واحد صنعتی بود، كه سال گذشته ۱۳۲ واحد مستعد مستقر در شهرك‌ها و نواحي صنعتي، دانش بنیان شدند.

رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران اضافه كرد: برنامه امسال هم دانش بنیان شدن ۱۵۰ واحد صنعتی است که در این راستا از ابتداي سال تا كنون، ۱۲ واحد صنعتی مستعد، دانش بنیان شده است.

رسوليان همچنين تعداد كل واحدهاي توليدي دانش بنيان شده در شهرك‌ها و نواحي صنعتي كشور را 584 واحد اعلام كرد.

وي با اشاره به هدف گذاري برای شناسایی ۶۶۷ واحد مستعد دانش بنیان در سال‌هاي ۱۴۰۰ و 1401 نيز ادامه داد: از سال ۱۴۰۰ تا سه ماهه نخست امسال ۳۹۴ واحد توليدي مستعد دانش بنیان شدن در شهرك‌ها و نواحي صنعتي كشور شناسایی شده است.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین با اشاره به شناسایی ۳۳۰ واحد صنعتی مستعد دانش‌ بنیان شدن در سال گذشته، بیان کرد: برنامه امسال، شناسایی ۳۶۲ واحد مستعد است که در این راستا از ابتداي سال تا كنون، ۶۴ واحد مستعد دانش بنیان در شهرك‌ها و نواحي صنعتي كشور شناسایی شده است.

رسوليان در ادامه تعداد كل واحدهاي توليدي مستعد دانش بنيان شناسايي شده در شهرك‌ها و نواحي صنعتي كشور را نيز يك هزار و 697 واحد اعلام كرد.

شناسايي 482 نیاز فناورانه حوزه صنعت از سال ۱۴۰۰ تا سه ماهه نخست امسال
وي در بخش ديگر سخنان خود با اشاره به هدف گذاری برای شناسایی ۹۴۷ نیاز فناورانه در سال‌هاي ۱۴۰۰ و 1401 گفت: در این راستا از سال گذشته تا سه ماهه نخست امسال، ۴۸۲ نیاز فناورانه حوزه صنعت در سطح شهرك‌ها و نواحي صنعتي كشور شناسایی شده است.

رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران تعداد نیازهای رفع شده در این بازه زمانی را ۱۳۴ نیاز اعلام کرد و افزود: در سال‌هاي ۱۴۰۰ و 1401 هدف گذاری برای رفع ۳۲۲ نیاز فناورانه انجام شد که در این راستا اقدامات لازم با جديت در حال انجام است.

رسولیان همچنین تعداد نیازهای فناورانه شناسایی شده در سه ماهه امسال را ۵۰ نیاز و تعداد نیازهای فناورانه رفع شده در این بازه زمانی را ۱۰ مورد عنوان و اضافه کرد: سال گذشته ۴۳۲ نیاز فناورانه شناسایی شده بود که ۱۲۴ نیاز رفع شده است.

وي تعداد كل نیازهای فناورانه شناسایی و رفع شده در سطح شهرك‌ها و نواحي صنعتي را نيز به ترتيب يك هزار و 685 مورد و 452 مورد اعلام كرد.

هدف گذاری برای ایجاد۲۶۱ واحد کارگاهی دانش بنیان در ۷ شهرک صنعتی
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه با اشاره به هدف گذاری برای ایجاد ۲۶۱ واحد کارگاهی دانش بنیان در ۷ شهرک فناوري کشور بیان کرد: متوسط متراژ هر واحد کارگاهی ۲۵۰ مترمربع خواهد بود که با سرمايه گذاري پنج هزار و ۹۲۵ میلیارد ریال احداث و تكميل مي‌شوند.

شهرک‌هاي فناوری قطعات خودرو تبریز، الکترونیک و صنایع غذایی ارومیه، فناوری اطلاعات شاهین شهر و میمه، صنایع غذایی طرقبه شاندیز، فناوری تهران، صنایع شیمیایی شیراز و فناوری همدان، از جمله شهرک‌هايي هستند كه واحدهای کارگاهی دانش‌ بنیان در آن‌ها ساخته مي‌شوند.

رسوليان همچنين با اشاره به نامگذاری امسال به‌عنوان سال "تولید؛ دانش بنیان و اشتغال آفرین" تصريح كرد: تلاش‌ها در راستای واگذاری زمین و استقرار شرکت‌های دانش بنیان، فناور، نوآور و صنايع پيشرفته در شهرک‌ها و نواحی صنعتی و فناوري با تسهیلات ویژه و نيز دانش بنیان شدن واحدهای مستعد صنعتی با همكاري معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري و وزارت علوم، تحقيقات و فناوري دوچندان شده است.

وي در پايان بر عزم جدی دولت و وزارت صنعت، معدن و تجارت در راستای حمایت از شرکت‌های دانش بنیان تأكيد کرد و گفت: بسته دانش بنیان وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز به‌زودی نهایی و ابلاغ خواهد شد. همچنین کمیته بهره وری در سطح اين وزارتخانه تشكيل شده است که مسائل مربوط به دانش بنیان‌ها در قالب آن پيش خواهد رفت.

ساخت ۱۴۳۱ واحد کارگاهی در سطح شهرک ها و نواحی صنعتی سال گذشته
معاون فنی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران نيز در این نشست، ایجاد واحدهای کارگاهی را برای تسريع فعالیت‌ شركت‌های دانش بنیان ضروری دانست و گفت: سال گذشته يك هزار و ۴۳۱ واحد کارگاهی توسط بخش خصوصی و شرکت‌های استانی تابعه در سطح شهرک‌ها و نواحی صنعتی سراسر كشور احداث شده است.

فتحعلی محمدزاده با اشاره به هدف گذاری انجام شده برای ساخت يك هزار و ۷۶۶ واحد کارگاهی جديد در سال جاري افزود: تا سه ماهه امسال ۳۲۸ واحد کارگاهی تکمیل شده و ۳۵۰ واحد کارگاهی دیگر نیز در دست ساخت است.

وي همچنین اشتغال ایجاد شده توسط این واحدهای کارگاهي را به‌طور متوسط بین ۶ تا ۷ نفر عنوان و اضافه كرد: از مجموع واحدهای كارگاهي برنامه‌ريزي شده برای احداث در سال ۱۴۰۱ بالغ بر ۵۳۰ واحد توسط شرکت‌های استانی و مابقی پس از واگذاري زمين، توسط سرمایه گذاران بخش خصوصی ساخته خواهند شد.

در بخش ديگر اين نشست، معاون برنامه‌ریزی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران ‌نيز از انعقاد 15 قرارداد حق بهره برداري و واگذاری زمين به گستره 113 هزار و 152 مترمربع به شرکت‌های دانش بنیان در سه ماهه نخست امسال خبر داد.

رضا غلامی استان‌های اصفهان، البرز و تهران را دارای بیشترین تعداد قراردادها در این راستا اعلام كرد و گفت: برای استقرار شرکت‌های دانش بنیان معرفی شده توسط پارك‌های علم و فناوری در شهرک‌ها و نواحی صنعتی نیز برنامه‌ریزی‌های لازم انجام شده است.

"سعید منجم زاده" معاون مرکز شرکت‌های دانش بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، "امید رضایی فر" مدیرکل دفتر پشتیبانی امور فناوری و نوآوری وزارت علوم، تحقيقات و فناوري و تعدادي از مدیران عامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان‌ها در این نشست به بيان ديدگاه‌ها و پيشنهادات خود در حوزه شناسايي و دانش بنيان نمودن واحدهاي صنعتي، شناسايي و رفع نيازهاي فناورانه و حمايت از استقرار شركت‌هاي دانش بنيان در واحدهای کارگاهی و شهرك‌ها و نواحي صنعتي كشور پرداختند.

تاريخ: 1401/05/02  | ساعت: ١٢:٠٠ | شناسه: ١٨٥٣٢ | تعداد نمايش: 193


خروج