اخبار > ساخت 55 نیروگاه برق تجدید پذیر در دستور کار دولت/ استقبال بخش خصوصي از احداث واحدهای نیروگاهی خورشیدی، بادی و زیست توده در کشور
 


نسخه چاپي      ارسال به ديگران

ساخت 55 نیروگاه برق تجدید پذیر در دستور کار دولت/ استقبال بخش خصوصي از احداث واحدهای نیروگاهی خورشیدی، بادی و زیست توده در کشور

بر مبنای آخرین اطلاعات موجود، تا کنون از 95 هزار مگاوات درخواست رسیده، 45 هزار مگاوات در قالب تفاهم با بخش خصوصی وارد مراحل بررسی شده است. به عبارت دیگر، تا کنون و کمتر از 6 ماه گذشته از فعالیت دولت سيزدهم، 4.5 برابر هدف‌ گذاری دولت برای توسعه تجدید پذیرها از سوی بخش خصوصی درخواست جدی در مرحله تفاهم نامه وجود دارد.

افزایش 63 درصدی ظرفیت تولید برق تجدید پذیر کشور در قالب 55 پروژه به ظرفیت 595.43 مگاوات تا قبل از شروع فصل گرم در دستور کار دولت قرار دارد.

به گزارش روابط عمومي سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران به نقل از خبرگزاری فارس، به‌طور کلی محدودیت می‌تواند علاوه بر بعد منفی در هر زمینه‌ای منتهی به بروز استعدادها و انجام کارهای به ظاهر غیرممکن شود.

برای مثال، ممکن است همه از قطعی برق به‌عنوان یک پدیده آزار دهنده یاد کنند، اما این محدودیت بزرگ که سال گذشته به‌طور وسیع گریبان کشور را گرفت و منجر به مشکلات بزرگ برای مردم شد، در سال جاری به‌عنوان یک عامل انگیزشی بزرگ به منظور توسعه واحدهای نیروگاهی عمل کرده است.

در همین راستا یکی از بخش‌هایی که با رکوردهای قابل توجه مواجه شده است، بخش واحدهای نیروگاهی تجدید پذیر است. شاید تا کنون عکس‌ها و فیلم‌های قابل توجهی از پروژه‌های تولید برق از سلول‌های خورشیدی یا نیروگاه‌های بزرگ بادی در کشورهای دیگر را در فضای مجازی دنبال کرده‌‌اید.

اگر در این فضا هستید که کشورهای توسعه یافته تمام توان خود را برای استفاده از برق تجدید پذیر به‌کار گرفته‌اند و ایران در این حوزه از سایر کشورها عقب افتاده است، بهتر است آمار و ارقامی که در ادامه بیان می‌شود را با دقت دنبال کنید.

آخرین آمار از ظرفیت نیروگاه‌های تجدید پذیر کشور
بر اساس آخرین آمار ارائه شده در آمارنامه ماهانه صنعت آب و برق، در حال حاضر 933.34 مگاوات نیروگاه تجدید پذیر در قالب واحدهای نیروگاهی خورشیدی، بادی، زیست توده و سایر منابع انرژی تجدید پذیر در کشور نصب شده است.

بر این اساس، متأسفانه طی سالیان گذشته بی‌توجهی به موضوع نصب نیروگاه‌های تجدید پذیر سبب شده تا کمتر از يك درصد از کل برق کشور از این منابع تأمین شود.

با توجه به این آمار، یکی از مهمترین برنامه‌های دولت مردمی به منظور تأمین برق پایدار، توجه ویژه به پروژه‌های تجدید پذیر است؛ مسأله‌ای که با بازنگری در قراردادهای خرید تضمینی واحدهای نیروگاهی تجدید پذیر شروع شد.

تغییر ریل سیاستگذاری دولت در حوزه تجدید پذیر با بازنگری در قراردادها
بر مبنای بازنگری صورت‌ گرفته، شاخص‌های اقتصادی سرمایه‌ گذاری در تجدید پذیرها برای بخش خصوصی جذاب شد و بازگشت سرمایه در این بخش به کمتر از چهار سال کاهش یافت. از سوی دیگر، مجوز احداث چهار هزار مگاوات نیروگاه خورشیدی نیز از شورای اقتصاد اخذ شد که به موجب آن، پرداختی به بخش خصوصی از طریق ارز انجام شده و افزایش یا کاهش حامل‌های انرژی تأثیری در هزینه تمام شده تولید ندارد.

پس از این بازنگری صورت گرفته، استقبال ورای تصوری از سوی بخش خصوصی به دست متولیان این حوزه در وزارت نیرو رسید و بیش از 95 هزار مگاوات درخواست همکاری برای سازمان انرژی‌های تجدید پذیر (ساتبا) ارسال شد.

بر مبنای آخرین اطلاعات موجود، تا کنون از 95 هزار مگاوات درخواست رسیده، 45 هزار مگاوات در قالب تفاهم با بخش خصوصی وارد مراحل بررسی شده است. به عبارت دیگر، تا کنون و کمتر از 6 ماه گذشته از فعالیت دولت سيزدهم، 4.5 برابر هدف‌ گذاری دولت برای توسعه تجدید پذیرها از سوی بخش خصوصی درخواست جدی در مرحله تفاهم نامه وجود دارد.

با توجه به این مسأله دولت قصد دارد در 4 سال پیش رو نسبت به توسعه 10 هزار مگاواتی نیروگاه‌های تجدید پذیر اقدام کند. به عبارت دیگر، رشد سالانه 2500 مگاواتی نیروگاه‌های برق در کشور در دستور کار قرار گرفته است. این آمار زمانی جالب توجه می‌شود که بدانیم متوسط رشد نیروگاه‌های تجدید پذیر در کشورهای دیگر جهانی به‌طور میانگین 1500 مگاوات در هر سال است. به معنای دیگر، در 4 سال پیش رو روند توسعه انرژی تجدید پذیر در ایران 1.6 برابر میانگین رشد این انرژی در دنیاست.

افزایش 63 درصدی تولید برق تجدید پذیر، برنامه کوتاه مدت برای جبران ناترازی
فارغ از فراخوان‌ها و قراردادهای در دستور کار دولت، یک هدف مشخص کوتاه مدت در حوزه تجدید پذیرها برای دولت مشخص شد. بر این مبنا، توسعه 63 درصدی تولید برق تجدید پذیر تا پیش از شروع فصل گرم در سال 1401 اولین هدفی بود که مقرر شد، وزارت نیرو در راستای جبران ناترازی بزرگ تولید و مصرف برق به سوی آن حرکت کند.

در این راستا بر مبنای آخرین اطلاعات به‌دست آمده از پروژه‌های تجدید پذیر دولت، تا کنون 52.2 مگاوات از طرح یاد شده در قالب 14 پروژه مذکور به بهره ‌برداری رسیده است.

از سوی دیگر، 543.24 مگاوات دیگر از این برنامه نیز در دست احداث قرار داشته و مقرر است تا قبل از رسیدن به اوج بار سال 1401 به مدار بیاید.

در نهایت ظرفیت 595.43 مگاواتی تولید برق تجدید پذیر در قالب 55 پروژه بزرگ زمینه استفاده شبکه برق کشور از 1476 مگاوات واحد نیروگاهی تجدید پذیر کشور را مهیا کرده تا بخشی از ناترازی تولید و مصرف ایجاد شده ناشی از عملکرد دولت‌های قبل پوشش داده شود.

در این راستا اگر تک پروژه‌های خورشیدی کشورهای توسعه یافته دیگر کشورها را در فضای مجازی دنبال کردید، بار دیگر باید بگوییم که در کشور ما هم اکنون 55 پروژه از جنس همان تصاویر زیبای نیروگاه‌های خورشیدی بر پهنه زمین و نیروگاه‌های بادی در دل آسمان در دست اجرا قرار دارد و قرار است از تابستان سال 1401 برق مردم را تأمین کند.

تاريخ: 1401/02/09  | ساعت: ١٤:٤٠ | شناسه: ١٧٣٩٧ | تعداد نمايش: 253


خروج