اخبار > امروز مهمترین استراتژی صنعتی کشور، نهضت ساخت داخل است
 


نسخه چاپي      ارسال به ديگران

سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت در قزوين عنوان كرد:

امروز مهمترین استراتژی صنعتی کشور، نهضت ساخت داخل است

حسين مدرس خیابانی با تأکید بر توسعه شهرک‌های صنعتی گفت: این شهرک‌ها به‌عنوان نماد توسعه صنعتي در یک منطقه محسوب می‌شوند و توسعه كمي و کیفی آن‌ها هدف ماست.

سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: امروز مهمترین استراتژی صنعتی کشور، نهضت ساخت داخل است و باید همه تولید کنندگان و صنعتگران به این موضوع توجه داشته باشند.
 
به گزارش روابط عمومي سازمان صنايع كوچك و شهرك‌های صنعتی ايران، حسین مدرس خیابانی روز پنج‌شنبه با بيان اين مطلب در نشست کارگروه توسعه صادرات غیرنفتی استان قزوین افزود: امروزه کشور به لحاظ کیفی و صنعتی به رشد لازم رسیده است و باید با تکیه بر توان داخلی برای تعمیق ساخت داخل و استفاده از ظرفیت‌های داخلی اقدام کنیم.
 
وی اضافه کرد: خوشبختانه بخش عمده‌ای از ظرفیت‌های تولیدی کشور فعال شده است و باید با جدیت بیشتری به سمت تولید داخل حرکت کنیم.
 
سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت با بیان این‌که امروزه بزرگترین خدمت برای جهش تولید، تأمین مواد اولیه است، ادامه داد: خوشبختانه در این شرایط تحریم بسیاری از ظرفیت‌های تولید داخل فعال شده است و ۵۰ درصد تولید تلویزیون، ۱۵۰ درصد تولید ماشین لباسشویی، هفت درصد تولید پتروشیمی و هفت درصد تولید پارچه و پوشاک افزایش یافته است.
 
مدرس خیابانی خاطرنشان كرد: در سال جاری ۴۱ میلیارد دلار هدف گذاری صادراتی برای کشور صورت گرفته است و اگر نترسیم و ایمان داشته باشیم، به این رقم خواهیم رسید.
 
وی با بیان این‌که باید مردم، تحقق شعار جهش تولید را در سال جاری احساس کنند، يادآور شد: ۹۰ میلیون مترمربع نیاز کشور به چادر مشکی است که متأسفانه فقط ۱۰ میلیون مترمربع آن در داخل تولید می‌شود و به‌زودی با افتتاح یک طرح، ظرفیت تولید این محصول در داخل به ۵۰ درصد می‌رسد که به معنای تحقق جهش تولید است.
 
سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: در این شرایط بسیار سخت تحریمی، تولید قطعات خودرو ۲۲ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش یافته که به معنی جهش تولید است.
 
مدرس خیابانی در بخش دیگری از سخنان خود با تأکید بر توسعه شهرک‌های صنعتی افزود: این شهرک‌ها به‌عنوان نماد توسعه صنعتي در یک منطقه محسوب می‌شوند و توسعه كمي و کیفی آن‌ها هدف ماست.
 
وي اضافه كرد: امروز سیاست کشورها ایجاد زنجیره تأمین تا فروش است و باید از ظرفیت شهرک‌های صنعتی به‌عنوان نماد توسعه صنعتی یک منطقه در این زمینه استفاده کرد.
 
اثرگذاری استان قزوین در اقتصاد ملی بسیار بالاست
استاندار قزوین نيز در اين نشست گفت: استان قزوین از ظرفیت‌های تولیدی، صنعتی، گردشگری و کشاورزی بسیار زیادی برخوردار بوده و اثرگذاری آن در اقتصاد ملی بسیار بالاست.
 
هدایت الله جمالی‌پور افزود: قزوین از استان‌های با تاریخ بسیار درخشان بوده و علاوه بر یک دوره پایتختی همیشه مورد توجه حکومت‌ها بوده است.
 
وی اضافه کرد: این استان همیشه در اقتصاد کشور یک پای کار بوده و چون جاده ابریشم از این استان می‌گذشته، ظرفیت‌های بی بدیلی را در آن ایجاد کرده است.
 
استاندار قزوین ادامه داد: این ظرفیت‌های بی بدیل در حوزه کشاورزی، صنعتی و گردشگری اگر به ثروت تبدیل شود، می‌تواند کمک بسیار بزرگی به اقتصاد کشور کند.
 
جمالی‌پور با اشاره به ظرفیت‌های استان قزوين در بخش معدن اظهار داشت: بزرگترین معدن مس کشور به‌زودی در طارم قزوین افتتاح می‌شود و در کنار آن معادن دیگري داریم که با بهره‌برداری از آن‌ها، ظرفیت‌های بی‌بدیلی به کشور افزوده می‌شود.
 
وي يادآور شد: این استان در صنایع تولیدی نیز ظرفیت‌های زیادی دارد و اولین شهرک صنعتی کشور با نام "البرز" در قزوین شکل گرفته است و باید برای حل مشکلات این شهرک تلاش کنیم.
 
استاندار قزوین با اشاره به ظرفیت‌های اين استان در بخش کشاورزی بيان كرد: متأسفانه در این حوزه در بخش صنایع تبدیلی ضعف جدی داریم و باید برای رفع آن‌ها و اعتلای صنعت گردشگری استان برنامه‌ریزی کنیم.
 
سرمایه‌گذاری در قزوین بیش از ۳۵ درصد رشد داشته است
در ادامه اين نشست، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت قزوین گفت: تقاضا محور بودن استان در بخش‌های صنعتی و تولیدی موجب شده است که در پنج سال اخیر میزان سرمایه‌گذاری در استان بیش از ۳۵ درصد رشد یابد.
 
عزیزالله افضلی افزود: یکی از ویژگی‌های استان قزوین، نزدیکی به پایتخت بوده و راه‌های ارتباطی، شاخصه‌های اقلیمی و قدمت در بخش کارگری به ویژگی‌های استان افزوده است.
 
وی اضافه کرد: بخشی از صنایع استان قزوین بیش از چندین دهه قدمت دارند و در شهر صنعتی البرز واحدهایی با بیش از پنج دهه قدمت فعالیت می‌کنند.
 
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت قزوین ادامه داد: یکی از مباحثی که اخیراً از سوی استاندار قزوین پیگیری و مصوب شد، موضوع معافیت مالیاتی شهرک صنعتی کاسپین بود که موجب خوشحالی بسیاری از سرمایه‌گذاران شد.
 
افضلی تصريح كرد: شهرک صنعتی کاسپین جزو شهرک‌های تقاضا محور استان و کشور است و خیلی از واحدهای برند، تقاضای تخصیص زمین و استقرار در این شهرک را دارند.
 
وی بيان كرد: حدود ۲۰۰ معدن در استان داریم که امکان سرمایه‌گذاری در آن‌ها فراهم است و باید حتماً کارهای توسعه‌ای در این بخش انجام شود.
 
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت قزوین اظهار داشت: ساخت و تولید بخش عظیمی از شیشه کشور در قزوین انجام می‌شود و استان در زمینه نساجی نیز فعالیت‌های بسیار چشمگیری دارد.
 
افضلي افزود: بیش از سه هزار و ۳۰۰ واحد صنعتی در استان مستقر هستند که ۲ و نیم درصد سرمایه‌گذاری صنعتی کشور را به خود اختصاص داده‌اند.
 
وی اضافه كرد: حدود ۶۰۰ بازرگان در استان حضور دارند و برای تسهیل فعالیت آن‌ها و واحدهای تولیدی استان، تکمیل زنجیره بخش تولید و صادرات محصولات تولیدی را در سال جهش تولید پیگیری خواهیم کرد.
 
حرکت به سمت تجارت‌های ارز آور در دستور کار باشد
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و كشاورزي قزوین نیز در این نشست با بیان این‌که در پنج سال آینده باید به سمت تجارت‌های ارز آور حرکت کنیم، گفت: امروز کشور ما با اقتدار بنزین و مواد غذایی را به ونزوئلا فرستاد که نشان دهنده عظمت و اقتدار کشور است.
 
مهدی بخشنده افزود: امروز مجموعه‌های بزرگ و توانمندی داریم که با ظرفیت‌های بسیار پایینی فعالیت می‌کنند و باید موانع را از سر راه آن‌ها برداشت.
 
وی با تأکید بر تسریع در ترخیص کالاها از گمرک اضافه كرد: خواهش می‌کنیم اگر سیاست و اراده وزارت صنعت، معدن و تجارت، حمایت از تولید است، از واحدهای تولیدی صادرات محور حمایت همه جانبه داشته باشد.
 
در پایان این مراسم از 9 واحد صنعتي صادر کننده نمونه ملی و استاني بازرگانی بخشنده، مواد مهندسی مکرر، شیمیایی بهداش، شیمیلیا، آسیاناما، کابل سازی افق البرز، گروه صنعتی ویتانا و توسعه بازار راسن مستقر در شهرک‌های صنعتی کاسپین و لیا با اهداء لوح تقدیر شد.

© گزارش تصويري

تاريخ: 1399/04/05  | ساعت: ١٥:٥٠ | شناسه: ١٠٦٣٢ | تعداد نمايش: 63

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج