بر روی این دامنه اینترنتی

سیستم مدیریت محتوا

پارس

سی ام اس

نصب شده است که نرم افزاری قوی جهت

طراحی سایت

می باشد.

طراحی وب

با استفاده از

پرتال

(

پورتال

) پارس منجر به

طراحی وب سایت

شما می شود.

طراحی وب سایت

کپی رایت

پورتال

پارس

ورود اعضا
نام کاربری:
کلمه عبور:
 
فراموشی کلمه عبور
آمار بازدید
ارزش افزوده آب در صنعت قم بیش از بخش کشاورزی است

مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی قم، اختصاص مناسب سهم آب به بخش صنعت را سبب افزایش بهره وری در تولید و اشتغال استان و جلوگیری از هدر رفت منابع آبی ارزیابی کرد.
به گزارش روابط عمومی شرکت شهرک های صنعتی استان قم؛ امیر طیبی نژاد در گفتگویی به نقش و تاثیر گذاری متقابل صنعت و منابع آبی در استان پرداخت و طی سخنانی اظهارداشت: به همین میزان که آب سبب توسعه و رونق تولید و اشتغال در بخش صنایع می شود به همین میزان نیز صنعت مانع از هدر رفت و سبب بهره وری در استفاده از منابع آبی می شود.
وی با بیان اینکه سهم نامناسب صنعت از آب باعث فرار سرمایه می‌شود گفت: وجود 7 شهرک و 4 ناحیه صنعتی در استان ظرفیتی است که اگر چه در گذشته نگاه به این استان تنها در بعد فرهنگی و مذهبی بود اما امروز صنعت، جایگاه خود را در قم به جایی رسانده که می‌توان از آن به عنوان یکی از پایه‌های مهم اقتصادی استان نام برد.
طیبی نژاد ضمن اشاره به جایگاه و اهمیت فرهنگی استان افزود: با وجود این‌که توجه به مولفه‌های فرهنگ یکی از نیازمندی‌های جدی مردم قم بحساب می آید ولی رشد آمار بیکاری و ضعف در مسائل اقتصادی می تواند در آینده بعد فرهنگی قم را تحت تاثیر قرار دهد لذا توجه به اقتصاد و تولید و اشتغالزایی امری اجتناب ناپذیر بوده و همواره مورد تاکید بزرگان استان بحساب می آید.
ریس هیأت مدیره شرکت شهر کهای صنعتی قم تصریح کرد: در این میان تامین کمبود منابع آب و متعاقب آن کمرنگ شدن بخش کشاورزی در استان، توجه بیشتر مسئولان به مشاغل پایدار و فرصت‌های بیشتر در بخش صنعت را می‌طلبد زیرا اشتغال پایدار دروازه ورود به روزهای بهتر در تمام عرصه‌های فرهنگی، قتصادی و اجتماعی جوامع است.
وی توجه به تامین زیرساخت‌ها و توسعه شهرک‌های صنعتی را یکی از بهترین راهکارهای رفع این مشکل عنوان کرد . ادامه داد: استان قم به جهت همجواری با پایتخت از امکان بیشتری برای توسعه نسبت به بقیه شهرهای کشور برخوردار است و با وجود مشکلاتی از جمله منابع مالی و رکود اقتصادی در مسیر تولیدکنندگان، شرکت شهرک‌های صنعتی سال چند سال اخیر بودجه‌ مناسبی را در این زمینه هزینه کرده است.
طیبی نژاد تصریح کرد: اگرچه توسعه شهرک‌های صنعتی مزایایی همچون افزایش فرصت‌های شغلی و ایجاد مشاغل پایدار را به همراه دارد اما در این بین کاستی‌هایی نیز بخصوص در تخصیص آب وجود دارد و علی رغم تمام همکاری ها و هم افزایی مسوولان آب استان هنوز این مشکل خود را نشان می دهد.
وی توضیح داد: با توجه به اهمیت آب در صنعت و در مقایسه با ارزش افزوده‌ای که آب در صنعت نسبت به کشاورزی می‌تواند ایجاد کند قابل توجه است. تخصیص آب به حوزه صنعت در استان می‌تواند تغییرات اساسی در این بخش ایجاد کند.
وی یادآور شد: در استان قم هزارو 260 حلقه چاه آب کشاورزی رسمی وجود دارد که بیش از 250 میلیون متر مکعب اضافه بر مجوزها یعنی دو برابر حد مجاز از آنها بهره برداری می شود.و آمار چاه های غیر مجاز نیز بیش از سه هزار حلقه عنوانی می شود و در کل سهم کشاورزی از سهم آب مصرفی استان بالغ بر 80 درصد می باشد این در حالی است که سهم اشتغال کشاورزی استان تنها 6 درصد است. در مقابل سهم صنعت در اشتغال استان با مصرف 39 درصد را شامل می‌شود.
وی تاکید کرد: با تخصیص منابع آبی بیشتر به بخش صنعت امکان رشد و توسعه سریع‌تر شهرک‌های صنعتی و در امتداد آن جذب و ترغیب بیش از پیش سرمایه گذاری در استان فراهم خواهد شد که این موضوع اهتمام مسئولان استانی و کشوری را می‌طلبد.

   1396/8/23

Rating: 0/10 ( 0 )
Share