بر روی این دامنه اینترنتی

سیستم مدیریت محتوا

پارس

سی ام اس

نصب شده است که نرم افزاری قوی جهت

طراحی سایت

می باشد.

طراحی وب

با استفاده از

پرتال

(

پورتال

) پارس منجر به

طراحی وب سایت

شما می شود.

طراحی وب سایت

کپی رایت

پورتال

پارس

ورود اعضا
نام کاربری:
کلمه عبور:
 
فراموشی کلمه عبور
آمار بازدید
سخنرانی مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی آذربایجان شرقی در نماز جمعه تبریز

سید مرتضی نیرومند در سخنرانی پیش از خطبه نماز جمعه تبریز، با بیان اینکه طبق فرمایش مقام معظم رهبری در زمینه اقتصاد مقاومتی و تاکید ایشان به حمایت از صنایع کوچک و متوسط که مدام فرموده اند آن چیزی که تحول در جامعه را ایجاد خواهد کرد همین صنایع کوچک و متوسط است، گفت: بر اساس این تاکیدات، ۲۱ مردادماه روز حمایت صنایع کوچک انتخاب شده و با توجه به نام گذاری های سال های اخیر و اشاره به تولید وظیفه سنگینی بر عهده شرکت شهرک های صنعتی  گذاشته شده است.

مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی استان با تاکید به اینکه علت اهمیت صنایع کوچک به دلیل  انعطاف پذیری در مقابل نوسانات اقتصادی، امکان تغییر محصول، حجم سرمایه گذاری کم، راه اندازی در حداقل زمان و ایجاد صنایع کوچک است، بیان کرد: با توجه به اینکه صنایع کوچک نیاز به آموزش سطح بالایی ندارد و از آنجایی که علت موفقیت واحدهای بزرگ که توانسته اند رونق یابند شروع  از واحدهای کوچک بود ما نیز در راستای حمایت از صنایع کوچک و متوسط تلاش می کنیم.

نیرومند با بیان تعریفی از  صنایع کوچک و متوسط، تصریح کرد: فعالیت افراد زیر ۵۰ نفر را  صنایع کوچک و  همچنین فعالیت ۵۰ الی ۱۵۰ را صنایع متوسط و بیش از ۱۵۰ نفر را صنایع بزرگ می نامند.

وی با تاکید به اینکه بیش از ۴ هزار واحد صنعتی فعال در آذربایجان شرقی داریم که حدود ۹۴ درصد آن ها جزو صنایع کوچک است، ادامه داد: ظرفیت اصلی آذربایجان شرقی با صنایع کوچک و متوسط است و از آنجایی که این استان به دلیل برخورداری از نیروهای فعال جزو استان های فعال بوده توانسته در طول دهه های اخیر خدمات خود را به ثبات رساند.

مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی آذربایجان شرقی بیان داشت: صنایع فلزی، شیمیایی، غذایی، کانی غیر فلزی، سلولزی، نساجی و برق و الکترونیک از جمله زمینه های فعال در شرکت شهرک های صنعتی استان بوده و در کنار آن شرکت شهرک های صنعتی استان در زمینه خوشه های صنعتی نیز فعال بوده که از طریق آن های برخی صنایع  شناسایی و حمایت می شود.

وی اذعان داشت: در حال حاضر ۲۲۷۱ واحد صنعتی در داخل شهرک های صنعتی استان فعال هستند که باعث ایجاد اشتغال برای بیش از  ۵۶ هزار نفر شده است.

نیرومند تصریح کرد:  ۹۲ درصد صنایع کشوری مربوط به صنایع کوچک و متوسط است که این آمار در استان ما ۹۴ درصد است.

وی با تاکید به اینکه ۴۵ درصد اشتغال کشور بر عهده صنایع کوچک و متوسط می باشد، افزود: از لحاظ اشتغال در مقایسه با کشورهای توسعه یافته برابری داریم ولی ارزش افزوده ای که اتفاق می افتد ۱۷ درصد برای کشور ایران است که این رقم برای کشورهای توسعه یافته ۳۵ درصد است.

مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی آذربایجان شرقی متذکر شد: در صادرات صنایع کوچک و متوسط ۱۰ درصد صادرات از محل صنایع کوچک بوده که برای کشورهای پیشرفته این رقم  ۱۷ درصد است.

وی با تاکید بر اینکه باید هدف گذاری به سمت حمایت از صنایع کوچک در کشور باشد، بیان کرد: طبق منویات مقام معظم رهبری در راستای اشتعال زایی و توجه به تولید داخلی باید روی به حمایت از صنایع کوچک و متوسط آوریم.

نیرومند با اشاره به برش استانی شرکت شهرک های صنعتی استان در سال ۹۶، اظهار داشت: موظف به افتتاح  ۱۳۰ طرح در  سال جاری هستیم که با راه اندازی آنها اشتغال برای ۲ هزار نفر ایجاد شود.

وی با بیان اینکه در سال جاری ۵۶ واحد راکد باید به چرخه تولید وارد شود که در این راستا اشتغال برای  ۹۵۲ نفر ایجاد خواهد شد، ادامه داد: همچنین در ادامه فعالیت های سال جاری برنامه تکمیل واحدهای فعال که ۱۸۷ واحد است را داریم  که اقدام به افزایش ظرفیت آنها خواهیم کرد تا برای ۱۸۷۰ نفر شغل ایجاد کنیم.

مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی آذربایجان شرقی با تاکید به اینکه اگر کالای ایرانی مصرف نکنیم و رو به مصرف کالاهای خارجی بیاوریم هیچ کدام از اهداف برنامه ریزی شده عملیاتی نخواهد شد، گفت: در سال ۹۵ شاهد رشد سرمایه گذاری در سطح استان بودیم؛ به طوری که قرارداد واگذاری از طریق شرکت شهرک های صنعتی استان نسبت به سال ۹۴ از لحاظ تعداد ۴۰ درصد رشد داشته است و همچنین از لحاظ مساحت واگذاری ۲۳ درصد رشد داشته ایم.

 وی خاطرنشان کرد: در سال جاری، حدود ۱۰۹ قرارداد واگذاری انجام گرفته و سرمایه گذار ها شروع به سرمایه گذاری کرده اند و با توجه به اینکه استان آذربایجان شرقی دارای ۳۷ خوشه صنعتی برای محل رشد و توسعه واحدها است در کنار آن کنسرسیوم های صادراتی نیز در استان ایجاد کرده ایم  و برای رقابت بین آنها تصمیم به تقویتشان را داریم.

نیرومند گفت: تمام شهرستان های استان، از محروم ترین نقطه تا متوسط دارای  شهرکهای صنعتی است.

   1396/5/21

Rating: 0/10 ( 0 )
Share