اخبار > امسال 1500 واحد صنعتی تعطیل شده احیاء می‌شوند
 


نسخه چاپي      ارسال به ديگران

معاون وزير صنعت، معدن و تجارت اعلام كرد:

امسال 1500 واحد صنعتی تعطیل شده احیاء می‌شوند

محسن صالحی‌نیا می‌گوید: سال گذشته ارزش صادرات کل کشور 41 میلیارد و 370 میلیون دلار بود که از این میزان مبلغ 2.4 میلیارد دلار معادل 5.8 درصد صادرات کل کشور مربوط به واحدهای صنعتی كوچك و متوسط فعال در شهرک‌های صنعتی بوده است؛ از این ‌رو درحال برنامه‌ریزی هستیم که این سهم را در سال ‌جاری افزایش دهیم.

"تعداد واحدهای صنعتی که سال‌ جاری احیاء خواهند شد، بیشتر از سال 1398 خواهد بود و این اتفاق با‌ وجود تحریم و کرونا است." این گفته رئيس هيأت مديره و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران است.
 
به گزارش روابط عمومي سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران به نقل از "روزنامه ايران"، "تحریم" و "کرونا" دو مقوله‌ای است که صنعت کشور را با چالش‌های جدی روبه‌رو کرده است؛ از این‌ رو این نگرانی وجود دارد که امسال تعطیلی واحدهای صنعتی بیش از سال‌های قبل شود. اما معاون وزير صنعت، معدن و تجارت به ماه‌های آینده خوشبین است و می‌گوید همان‌گونه که سال گذشته حدود يك هزار و 500 واحد صنعتی احیاء شدند، امسال هم می‌توان چنین اعداد و ارقامی را تکرار کرد.
 
البته بی‌اثر شدن تحریم‌ها در تولید و صنعت کشور از سال گذشته پیش‌بینی شده بود. برخی از کارشناسان عنوان می‌کردند عمر تحریم‌ها یک الی دو سال است و بعد از آن به مرور روند طبیعی در تولید و تجارت اتفاق می‌افتد. درباره وضعیت واحدهای صنعتی مستقر در شهرک‌های صنعتی با محسن صالحی‌نیا ـ معاون وزير صنعت، معدن و تجارت و رئيس هيأت مديره و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران ـ گفت‌و‌گویی انجام دادیم.
 
او درباره این‌که سال گذشته چه تعداد واحد صنعتی در شهرک‌های صنعتی احیاء شد، گفت: سال گذشته برای احیاء و برگشت واحدهای صنعتی به بخش تولید حمایت‌های مختلفی از واحدهای صنعتی تعطیل شده صورت گرفت. از این ‌رو توانستیم حدود يك هزار و 444 واحد صنعتی غیرفعال مستقر در شهرک‌ها و نواحی صنعتی سراسر کشور را فعال کنیم.
 
صالحی‌نیا با بیان این‌که صنایعی که برای فعالیت در بخش صنعت احیاء شدند، تنوع زیادی دارد، خاطرنشان کرد: در بین واحدهای صنعتی که فعال شدند می‌توان به صنایع برق، الکترونیک، خدمات، سلولزی، شیمیایی، غذایی، فلزی، کانی غیرفلزی و نساجی اشاره کرد. احیاء واحدهای صنعتی در شرایطی است که خیلی‌ها بر این باور بودند که با تحریم صورت گرفته، واحدهای صنعتی متعددی تعطیل می‌شوند.
 
او ادامه داد: با برگشت واحدهای صنعتی نمی‌توان گفت که تحریم بر فعالیت واحدهای صنعتی درشهرک‌های صنعتی اثر گذاشته است. البته تمام سعی ما این است که با بسته‌های حمایتی شرایطی را ایجاد کنیم تا تولید کنندگان با وضعیت بهتری تولید کنند.
 
رئيس هيأت مديره و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران درباره این‌که آیا در سال ‌جاری با وجود ویروس کرونا می‌توان شاهد این بود که روند احیاء واحدهای صنعتی ادامه پیدا کند، تصریح کرد: در سال‌ جاری هدف‌ گذاری ما این است که يك هزار و 500 واحد صنعتی غیرفعال مستقر در شهرک‌ها و نواحی صنعتی فعال شود؛ هرچند که برای برگشت آن‌ها به فضای اقتصادی نیاز به منابع مالی داریم.
 
او با بیان این‌که واحدهای صنعتی که تعطیل شده بودند، شناسایی شدند و هدف ‌گذاری لازم برای آن‌ها صورت گرفته است، گفت: قرار است تسهیلاتی در قالب اعطای "کمک‌های فنی و اعتباری" یا "بازسازي و نوسازی صنایع" در اختیار واحدهای تعطیل شده قرار گیرد. علاوه بر این از طریق عارضه ‌‌یابی واحدهای صنعتی، ارائه خدمات مشاوره، تأمین نیازها و رفع مشکلات آن‌ها، برگزاری دوره‌های آموزشی و تورهای صنعتی نسبت به فعال‌ سازی مجدد آن‌ها اقداماتی انجام خواهد شد.
 
27 شهرک صنعتی جدید احداث می‌شود
معاون وزير صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: برای سال ‌جاری توسعه شهرک‌های صنعتی مد نظر قرار گرفته است و تصمیم داریم با چنین راهکارهایی تحریم را در اقتصاد کشور بی‌اثر کنیم. بدین جهت در سال ‌جاری ۲۷ شهرک و ناحیه صنعتی در سراسر کشور افتتاح خواهد شد و علاوه بر این، احداث شهرک صنعتی مرزی با کشور آذربایجان نیز درحال پیگیری است. با احداث چنین شهرک صنعتی، فعالیت تجار سهل‌تر خواهد شد؛ چرا که با شرایط بهتری می‌توانند صادرات را دنبال کنند.
 
صالحي‌نيا درباره وضعیت واحدهای صنعتی به جهت تولید در شهرک‌های صنعتی هم توضیحاتی ارائه کرد و افزود: 44 هزار و 892 واحد صنعتی در شهرک‌ها و نواحی صنعتی سراسر کشور به بهره‌برداری رسیده است که از این تعداد، 34 هزار و 814 واحد صنعتی (معادل 78 درصد) با اشتغال 732 هزار و 930 نفر (معادل 81 درصد) فعال و تعداد 10 هزار و 78 واحد صنعتی (معادل 22 درصد) با اشتغال 171 هزار و 448 نفر (معادل 19 درصد) غیرفعال است.
 
او در پاسخ به اين سئوال که واحدهای صنعتی فعال در شهرک‌های صنعتی با چند درصد ظرفیت خود فعالیت می‌کنند، اضافه كرد: از بین 34 هزار و 814 واحد صنعتی مستقر در شهرک‌ها و نواحی صنعتی، 14 هزار و و 156 واحد صنعتی با ظرفیت کمتر از 50 درصد و 11 هزار و 643 واحد صنعتی با ظرفیت بین 50 تا 70 درصد و 9 هزار و 15 واحد صنعتی با ظرفیت بالای 70 درصد درحال فعالیت هستند.
 
رئيس هيأت مديره و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران اظهار داشت: سرمایه‌گذاری وسیعی در شهرک‌های صنعتی صورت گرفته تا فعالان اقتصادی امکان سرمایه‌گذاری و توسعه فعالیت‌های خود را داشته باشند، به‌طوري كه میزان سرمایه‌گذاری صورت گرفته در شهرک‌ها و نواحی صنعتی تا كنون يك ميليون و 942 هزار و يكصد میلیارد ریال بوده است.
 
صالحی‌نیا در ادامه گفت‌و‌گوی خود به این موضوع پرداخت که مشکلات واحدهای صنعتی که تعطیل شدند یا به سمت کاهش تولید رفته‌اند، عارضه‌یابی شده است؛ لذا با حل 5 چالش بزرگ می‌توان به واحدهای صنعتی کمک کرد.
 
او خاطرنشان کرد: 7 هزار و 788 واحد صنعتی به علت کمبود نقدینگی (77 درصد)، يك هزار و 606 واحد صنعتی به علت فقدان بازار (16 درصد)، 318 واحد صنعتی به علت اختلاف شرکاء (3 درصد)، 244 واحد صنعتی به علت تأمین مواد اولیه (3 درصد) و 122 واحد صنعتی به علت نقصان ماشین‌آلات (1 درصد) تعطیل شدند؛ از این ‌رو ضرورت دارد که ما به سمت حل این چالش‌ها برویم.
 
سهم 6 درصدی از صادرات
یکی از هدف گذاری‌های دولت برای عبور از بحران تحریم، توسعه صادرات غیرنفتی است و در این میان شهرک‌های صنعتی بیشترین سهم را در توسعه صادرات دارند.
 
معاون وزير صنعت، معدن و تجارت می‌گوید: سال گذشته ارزش صادرات کل کشور 41 میلیارد و 370 میلیون دلار بود که از این میزان مبلغ 2.4 میلیارد دلار معادل 5.8 درصد صادرات کل کشور مربوط به واحدهای صنعتی كوچك و متوسط فعال در شهرک‌های صنعتی بوده است؛ از این ‌رو درحال برنامه‌ریزی هستیم که این سهم را در سال ‌جاری افزایش دهیم.
 
جهش تولید در شهرک‌های صنعتی
برای سال‌ جاری ضمن هدف‌ گذاری برای توسعه صادرات، جهش تولید هم مد نظر قرار گرفته است. کارشناسان عنوان می‌کنند که با رشد تولید می‌توان تحریم را بی‌اثر کرد.
 
صالحی‌نیا می‌گوید: برنامه‌های متعددی تعریف شده که امیدواریم بخش قابل توجهی از آن‌ها در سال‌ جاری به بهره‌برداری برسد. از این‌ رو برای جهش تولید برنامه‌هایی از قبیل فعال‌ سازی ۱۵۰۰ واحد تولیدی، اجرای طرح ملی توسعه پوشاک در مناطق روستایی، توانمند ‌سازی ۵۰۰ واحد مستعد پیمانکاری فرعی برای پیوند با صنایع بزرگ در ۱۰ رشته دارای اولویت، حمایت از توسعه ۴۰ خوشه کسب و کار و خاتمه 10 خوشه درحال اجرا، انجام مطالعات برای ایجاد حداقل 3 شهرک صنعتی یکپارچه با استفاده از ظرفیت بخش خصوصی، بازطراحی ساختار صنایع کوچک با استفاده از ظرفیت صنوف تولیدی و احداث پست برق و تأمین آب شهرک‌ها و نواحی صنعتی در دست اقدام است.
 
10 هزار و 78 واحد صنعتی غیرفعال وجود دارد
نکته‌ای که همواره مورد نقد کارشناسان است، فرسوده بودن ماشین‌آلات و پایین بودن بهره‌وری واحدهای صنعتی است. آن‌ها معتقدند اگر به سمت نوسازی و به‌روزرسانی واحدهای صنعتی برویم، تولید شرایط بهتری خواهد داشت.
 
او درباره این نقدها و این‌که چگونه روند نوسازی واحدهای صنعتی در شهرک‌های صنعتی دنبال خواهد شد، گفت: در صورت تخصیص اعتبارات لازم طی دو سال آینده، برای افزایش ظرفیت پایدار 12 هزار و 900 واحد صنعتی، نوسازی و بازسازی 4 هزار و 508 واحد صنعتی و راه‌اندازی مجدد 2 هزار و 508 واحد صنعتی مستقر در شهرک‌ها و نواحی صنعتی برنامه‌ریزی شده است.
 
رئيس هيأت مديره و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران درباره تعداد واحد صنعتی راکد، نیمه فعال و درحال ساخت در شهرک‌های صنعتی بيان كرد: به‌صورت کلی در حال حاضر 34 هزار و 814 واحد صنعتی فعال و 10 هزار و 78 واحد صنعتی غیرفعال در شهرک‌ها و نواحی صنعتی وجود دارد که هدف ما در سال‌ جاری برگشت واحدهای غیرفعال است و از این ‌رو از سرمایه‌گذاران می‌خواهیم که با صنعت آشتی کنند و مطمئن باشند که دولت از تمام تولید کنندگان حمایت خواهد کرد.

تاريخ: 1399/03/13  | ساعت: ٠٨:٠٠ | شناسه: ١٠٤٢٠ | تعداد نمايش: 153


خروج